Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Wizyta zwierzchnika amerykańskiej Cerkwi Prawosławnej

4  września br. z pierwszą oficjalną wizytą do Polski przybywa Arcybiskup Waszyngtonu, Metropolita całej Ameryki i Kanady Herman. Podczas trwającego osiem dni pobytu w Polskim Autokefalicznym Kościele Prawosławnym metropolita Herman weźmie udział w uroczystościach ku czci św. męczennika Maksyma Gorlickiego, które odbędą się w dniach 5-6 września w Gorlicach oraz świecie patrona Diecezji Warszawsko-Bielskiej św. Hioba z Poczajowa, które odbędzie się w Bielsku Podlaskim 10 września.

Metropolita odwiedzi również Monaster świętych Marii i Marty na Św. Górze Grabarce i Monaster św. Onufrego w Jabłecznej. Poza stolicą w programie wizyty znalazły się również: Białystok, Hajnówka i Lublin. W programie wizyty dostojnego gościa znalazły się również spotkania z naczelnymi władzami naszego państwa oraz wizyta w byłym Obozie Koncentracyjnym na Majdanku. W celu upamiętnienia wizyty Warszawska Metropolia Prawosławna wydała książkę pt. „Portrety świętych Ameryki”. Wizyta zakończy się 11 września.

***

Arcybiskup Waszyngtonu, Metropolita całej Ameryki i Kanady Herman urodził się jako Joseph Swaiko 1 lutego 1932 r. w Briarford (Pensylwania). Ukończył studia w zakresie administracji I podjął pracę w administracji armii USA na Labradorze. W 1959 r. zwolnił się ze służby wojskowej i rozpoczął naukę w Seminarium św. Tichona w South Canaan, którą ukończył w 1963 r. Został wówczas mianowany osobistym sekretarzem biskupa Cypriana, pełniącego funkcję rektora seminarium.

Święcenia diakońskie przyjął 1 marca 1964 r., a kapłańskie 7 kwietnia 1964 r. Kontynuował pracę w administracji seminarium, jednocześnie nauczając języka cerkiewnosłowiańskiego i pełniąc funkcję proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Dundaff oraz św. apostołów Piotra I Pawła w Uniondale.

Śluby zakonne złożył 4 grudnia 1970 r., otrzymując imię Herman na pamiątkę św. Hermana z Alaski. 17 października 1971 r. został podniesiony do godności ihumena i mianowany przełożonym Monasteru św. Tichona w South Canaan.

19 października 1972 r. dokonano jego wyboru na biskupa, a trzy dni później podniesiono do godności archimandryty. Uroczysta chirotonia biskupia z tytułem Biskupa Wilkes-Barre, Wikariusza Diecezji Filadelfii i Wschodniej Pensylwanii odbyła się 10 lutego 1973 r. w Katedrze Zmartwychwstania Pańskiego w Wilkes-Barre. Hierarcha pełnił również funkcję tymczasowego administratora Diecezji Zachodu (w 1975 r.) i Diecezji Nowej Anglii (1978 r.). 17 marca 1981 r. został mianowany Biskupem Filadelfii i Wschodniej Pensylwanii, a w maju tego samego roku rektorem Seminarium św. Tichona. W 1994 r. został podniesiony do rangi arcybiskupa.
Poza zwykłymi obowiązkami biskupimi, kierował m.in. Departamentem Finansów, był wiceprzewodniczącym Departamentu Misyjnego, członkiem Zarządu Edukacji Teologicznej, przewodniczącym Zarządu Emerytalnego, wiceprzewodniczącym Biura Stosunków Międzykościelnych i Świadectwa Ekumenicznego, członkiem Małego Synodu Biskupów, Skarbnikiem Cerkwi Prawosławnej w Ameryce. Od maja do września 2001 r., podczas urlopu zdrowotnego metropolity Teodozjusza, pełnił funkcję czasowego administratora tej Cerkwi. Uczestniczył w wielu konferencjach zagranicznych. Posiada liczne odznaczenia cerkiewne oraz tytuły honoris causa dwóch uczelni amerykańskich: Nashotah House Seminary i Robert Morris College.

22 lipca 2002 r. arcybiskup Herman został wybrany nowym zwierzchnikiem Cerkwi Prawosławnej w Ameryce. Uroczysta intronizacja, z udziałem m.in. Metropolity Warszawskiego i całej Polski Sawy, odbyła się 8 września 2002 r. w Nowym Jorku.

(Warszawska Metropolia Prawosławna)Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/2003082509514146

No trackback comments for this entry.
Wizyta zwierzchnika amerykańskiej Cerkwi Prawosławnej | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń