Wizyta zwierzchnika amerykańskiej Cerkwi Prawosławnej

pon, 25 sie 2003, 23:51:41

Autor: Jarosław Charkiewicz

4  września br. z pierwszą oficjalną wizytą do Polski przybywa Arcybiskup Waszyngtonu, Metropolita całej Ameryki i Kanady Herman. Podczas trwającego osiem dni pobytu w Polskim Autokefalicznym Kościele Prawosławnym metropolita Herman weźmie udział w uroczystościach ku czci św. męczennika Maksyma Gorlickiego, które odbędą się w dniach 5-6 września w Gorlicach oraz świecie patrona Diecezji Warszawsko-Bielskiej św. Hioba z Poczajowa, które odbędzie się w Bielsku Podlaskim 10 września.

Metropolita odwiedzi również Monaster świętych Marii i Marty na Św. Górze Grabarce i Monaster św. Onufrego w Jabłecznej. Poza stolicą w programie wizyty znalazły się również: Białystok, Hajnówka i Lublin. W programie wizyty dostojnego gościa znalazły się również spotkania z naczelnymi władzami naszego państwa oraz wizyta w byłym Obozie Koncentracyjnym na Majdanku. W celu upamiętnienia wizyty Warszawska Metropolia Prawosławna wydała książkę pt. „Portrety świętych Ameryki”. Wizyta zakończy się 11 września.

***

Arcybiskup Waszyngtonu, Metropolita całej Ameryki i Kanady Herman urodził się jako Joseph Swaiko 1 lutego 1932 r. w Briarford (Pensylwania). Ukończył studia w zakresie administracji I podjął pracę w administracji armii USA na Labradorze. W 1959 r. zwolnił się ze służby wojskowej i rozpoczął naukę w Seminarium św. Tichona w South Canaan, którą ukończył w 1963 r. Został wówczas mianowany osobistym sekretarzem biskupa Cypriana, pełniącego funkcję rektora seminarium.

Święcenia diakońskie przyjął 1 marca 1964 r., a kapłańskie 7 kwietnia 1964 r. Kontynuował pracę w administracji seminarium, jednocześnie nauczając języka cerkiewnosłowiańskiego i pełniąc funkcję proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Dundaff oraz św. apostołów Piotra I Pawła w Uniondale.

Śluby zakonne złożył 4 grudnia 1970 r., otrzymując imię Herman na pamiątkę św. Hermana z Alaski. 17 października 1971 r. został podniesiony do godności ihumena i mianowany przełożonym Monasteru św. Tichona w South Canaan.

19 października 1972 r. dokonano jego wyboru na biskupa, a trzy dni później podniesiono do godności archimandryty. Uroczysta chirotonia biskupia z tytułem Biskupa Wilkes-Barre, Wikariusza Diecezji Filadelfii i Wschodniej Pensylwanii odbyła się 10 lutego 1973 r. w Katedrze Zmartwychwstania Pańskiego w Wilkes-Barre. Hierarcha pełnił również funkcję tymczasowego administratora Diecezji Zachodu (w 1975 r.) i Diecezji Nowej Anglii (1978 r.). 17 marca 1981 r. został mianowany Biskupem Filadelfii i Wschodniej Pensylwanii, a w maju tego samego roku rektorem Seminarium św. Tichona. W 1994 r. został podniesiony do rangi arcybiskupa.
Poza zwykłymi obowiązkami biskupimi, kierował m.in. Departamentem Finansów, był wiceprzewodniczącym Departamentu Misyjnego, członkiem Zarządu Edukacji Teologicznej, przewodniczącym Zarządu Emerytalnego, wiceprzewodniczącym Biura Stosunków Międzykościelnych i Świadectwa Ekumenicznego, członkiem Małego Synodu Biskupów, Skarbnikiem Cerkwi Prawosławnej w Ameryce. Od maja do września 2001 r., podczas urlopu zdrowotnego metropolity Teodozjusza, pełnił funkcję czasowego administratora tej Cerkwi. Uczestniczył w wielu konferencjach zagranicznych. Posiada liczne odznaczenia cerkiewne oraz tytuły honoris causa dwóch uczelni amerykańskich: Nashotah House Seminary i Robert Morris College.

22 lipca 2002 r. arcybiskup Herman został wybrany nowym zwierzchnikiem Cerkwi Prawosławnej w Ameryce. Uroczysta intronizacja, z udziałem m.in. Metropolity Warszawskiego i całej Polski Sawy, odbyła się 8 września 2002 r. w Nowym Jorku.

(Warszawska Metropolia Prawosławna)

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2003082509514146