Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Łowcy nazistów polują na Gibsona

Światowe organizacje żydowskie, które zdobyły sławę, wyłapując po całym świecie nazistowskich zbrodniarzy wojennych, zażądały od Mela Gibsona - reżysera-aktora - zmiany scenariusza jego kontrowersyjnego filmu o Jezusie. Zdaniem wielu ośrodków opiniotwórczych, nie tylko żydowskich, sceny z ukrzyżowania Jezusa posiadają wyraźnie antyżydowski charakter.

Przewodniczący Centrum Żydowskiego im. Szymona Wiesenthal w Wiedniu powiedział, że nowy film Gibsona, generuje w sobie niespotykany ładunek nienawiści. Film noszący tytuł „Pasja” obrazuje 12 ostatnich godzin z życia Chrystusa. Rabin Mervin Hier, przewodniczący jednego z oddziałów organizacji Wiesenthala w Los Angeles, złożył nawet oficjalne oświadczenie, że film kreuje uczucia nienawiści wymierzone w Żydów, jako zabójców Jezusa. W związku z tym opinia światowa musi stanowczo położyć kres dalszej antyżydowskiej działalności reżysera.

Rabin Hier dodał także - w komentarzu do swojego oświadczenia – że „propagowanie fałszywej idei o śmierci Jezusa z Nazaretu rękami żydowskimi miało przez ostatnie 2000 lat - w sposób pośredni lub bezpośredni - wpływ na śmierć milionów żydowskich istnień. Jeżeli jednak pomysł ten faktycznie się komuś podoba, to niech zważy, że już wystarczająco chyba zapłaciliśmy za tę "winę" w historii naszego narodu. Nie muszę jednak nikogo przekonywać, że tego rodzaju poglądy są niczym innym, jak tylko jedną wielką bzdurą. Niemniej jest to bardzo niebezpieczna bzdura. To prawdziwa broń masowej zagłady z opóźnionym zapłonem”.

„Odkąd my, Żydzi, zrozumieliśmy – wyznał Mervin Hier – że ukrzyżowanie Jezusa zajmuje centralne miejsce w wierze ponad miliarda ludzi na tej planecie, chrześcijanie powinni - jako pierwsi - podjąć wszelki trud, aby zdjąć odpowiedzialność jednego narodu za tragiczną śmierć tego Człowieka. Wiara w krzyż jest uniwersalna, tak też odpowiedzialność za tę śmierć na krzyżu musi być uniwersalna. Potrafiliśmy już zaakceptować i zrozumieć ten fakt, że chrześcijanie czczą krzyż - dla nas przedmiot hańby – na którym zginął jeden z nas. Dlatego nikomu nie odbieramy prawa, aby nakręcił film o ukrzyżowaniu tego wielkiego Żyda, ale nie pozwolimy, aby wiecznie obarczać nas za Jego śmierć. Nie jesteśmy ideologicznym cenzorem, nie pozwolimy jednak, gdy ktoś będzie szczuł przeciwko nam całą społeczność międzynarodową. Akurat tę lekcję historii nasz naród przerobił już bardzo dobrze ”.

Inna grupa – Liga Przeciw Zagładzie – również wypowiedziała się bardzo krytycznie o filmie Mela Gibsona, twierdząc, że znów budzą się siły chcące przywrócić do życia tradycyjne stereotypy antyżydowskie. Jestem ciekawy – powiedział jeden z jej liderów – co powiedziałby aktor pochodzenia szkockiego, Mel Gibson, gdybym tak na przykład zaczął kręcić w okolicach Glasgow film o tym, że Szkoci zdradzili i w końcu zabili Williama Wallace’a, czyniąc wyraźną aluzję do sprawy zamordowanego przez Szkotów rękoma Anglików własnego bohatera narodowego, w którego postać wcielił się Gibson w słynnym filmie „Braveheart – Waleczne Serce”.

Paul Lauer, dyrektor przedsiębiorstwa filmowego, w której Gibson kręci swój film, powiedział, że w „Pasji” Gibsona jest o wiele więcej sympatii wyrażonej wobec Żydów, niż widziałem to w jakimkolwiek innym filmie o życiu Jezusie Chrystusie. Nigdzie nie pokazano publiczności tych Żydów, którzy byli przeciwni śmierci Jezusa, a film Mela właśnie to czyni. Żydzie przesadzają ze swoją krytyką – dodał producent.

Mel Gibson wydał już około 12 milionów dolarów swoich własnych pieniędzy na produkcję filmu „Pasja”. Niezależnie od polemiki filmowców z organizacjami żydowskimi, Mel Gibson przeżywa prace przy produkcji tego filmu w całkiem odmienny sposób. Twierdzi, że nie zamierza obrażać swoim filmem ani jednego Żyda, ale już osiem osób doznało cudownego uzdrowienia podczas jego kręcenia. To prawdziwy cud i dlatego – jak przekonuje gwiazda kina – nie zamierza wycinać teraz z powodu Żydów ani jednego kadru.

Zobacz też inne wiadomości i artykuły na temat filmu "Pasja"  Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030826155310388

No trackback comments for this entry.
Łowcy nazistów polują na Gibsona | 53 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Łowcy nazistów polują na Gibsona
Churchman wto, 26 sie 2003, 22:56:29
'Trudno jest trafić do zdrowego rozsądku niektórych osób. Dla nich wygodne jest mówić, że Pana Jezusa zabili Żydzi, ale co to ma wspólnego z prawdą? Czy bezkrytyczne podkreślanie, że uczynili to ludzie właśnie tej narodowości ma jakiś inny cel, jak tylko szerzenie nienawiści między narodami? Zrobiła to określona grupa osób, która mogła należeć do każdego narodu. Jakże fatalne są konsekwencję takiego myślenia. Tego rodzaju twierdzenia mają swoje uzasadnienie, gdyby Jezusa zabili wszyscy Żydzi. W przeciwnym razie można można tworzyć dalszy ciąg wydarzeń takiego rozumowania i: Polacy zabili księcia Popiela i prezydenta Narutowicza, Rosjanie Rasputina i cara Mikołaja, Amerykanie wodza Siedzącego Byka, a Brytyjczycy gen. Sikorskiego. Po tych okrytnych mordach nie zostaje już nic innego, tylko oczekiwać mścicieli, którzy zrobią kolejne \\"ostateczne rozwiązanie\\" z tymi krwiożerczymi narodami. Inny jest też sens przesłania Ewangelii. Jezusa zabiłeś osobiście ty. Ja i ty ukrzyżowaliśmy Go własnymi rękami.

Robert Opala

 
Łowcy nazistów polują na Gibsona
Sophie śro, 27 sie 2003, 08:12:02
Nie potrzebuję filmu, żeby przejąć się śmiercią Jezusa na krzyżu. Niestety, faktem jest, że filmy rozogniają wyobraźnię bardziej niż słowo pisane. A w końcu nawet obchody Wielkiego Piątku były wielekroć przyczyną, że pobożny tłum po kościele postanawiał trochę się odegrac na potomkam wiarołomnego narodu.

W ogóle nie widzę sensu tworzenia filmu WYŁĄCZNIE o Jego śmierci, bez tego co tę śmierć poprzedziło czyli działalności i nauczania Jezusa z Nazaretu.

Jeśli zaś chodzi o to kto ukrzyżował Jezusa, to dla mnie ważniejsze jest dlaczego Bóg przyjął taką śmierć.

 
Łowcy nazistów polują na Gibsona
Admin czw, 28 sie 2003, 18:19:05
Ja czytałam. I pozostałe dwie części też. Tudzież inne książki Lewisa. I nigdzie u niego nie znalazłam poparcia Pani tezy.

To po co według Pani Jezus dał się zabić? Dlaczego dobry Bóg dopuścił do śmierci swojego ukochanego Syna, jeśli nie było to konieczne?

Joanna Gacka

 
Łowcy nazistów polują na Gibsona
namor wto, 2 wrz 2003, 11:37:46
W ogóle nie widzę sensu tworzenia filmu WYŁĄCZNIE o Jego śmierci, bez tego co tę śmierć poprzedziło czyli działalności i nauczania Jezusa z Nazaretu.

Droga Sophie! Pasja, jak sama nazwa wskazuje, to właśnie opowieść o mece Jezusa Chrystusa. Czy nie widzisz sensu również Pasji muzyczych np. Bacha?

Poza tym prawdopodobnie opowieści o śmierci i zmartwychwstaniu stanowiły pierwotny rdzeń Ewangelii. Oczywiście niezależnie zapisywano różne logia Jezusa, ale nie były one tak literacko opracowane. Można więc powiedzieć, ze pierwotny kerygmat chrześcijaństwa to były właśnie pasje.

Roman Zając.

 
Łowcy nazistów polują na Gibsona
Sophie czw, 4 wrz 2003, 11:37:16
Istotnie, Pasje Bacha do mnie nie przemawiają, jestem niemuzykalna. I w ogóle jak słucham Bacha to robi mi się źle w okolicy żołądka. A nawet z Mozarta to najlepiej mi idzie słuchanie Marsza tureckiego. Ale podoba mi się (muzycznie) What is the child Mahalii Jackson.

Czy śmierć Jezusa jest ważniejsza od Jego nauki? Dla mnie to rzeczy nierozerwalnie związane. Panie Romanie, taki Mani (twórca manicheizmu) umarł znacznie bardziej okrutną śmiercią (został żywcem obdarty ze skóry). Jakie skutki wywarłoby obejrzenie na ekranie tego krwawego widowiska? Niechęć do materii?

 
Do Sophie gwoli wyjaśnienia
namor pią, 5 wrz 2003, 08:04:45
Czy śmierć Jezusa jest ważniejsza od Jego nauki? Dla mnie to rzeczy nierozerwalnie związane.

I słusznie. Są to rzeczy nierozerwalnie związane. Tylko, że męka, smierć i zmartwychwstanie było najważniejszym wydarzeniem w historii wszechświata i najważniejszym wydarzeniem trzydziestokilkuletniego ziemskiego życia Jezusa. Nauki które głosił Jezus były bardzo ważne i z nich czerpiemy inspirację do tego, jak powinniśmy żyć. Jednak nasze odkupienie nastąpiło w wyniku śmierci Jezusa na krzyżu. Ta śmierć nie była nieszczęśliwym splotem okoliczności i wynikiem intryg elit politycznych. Była zamierzonym przez Boga sposobem na odkupienie ludzkości. Dlatego właśnie św. Paweł pisze :"niechaj mnie Bóg broni, abym miał się czymkolwiek chlubić, jeśli nie krzyżem Pana". Dlatego właśnie w każdym kościele widnieje krzyż z ukazanym na nim cierpiącym Chrystusem. Nie chodzi o jakieś lubowanie się w wizerunkach okrucieństwa i krwi, ale o ukazanie, że Bóg tak nas umiłował, ze Syna swojego jednorodzonego dał, aby umarł za nasze grzechy. Czy jesteś przeciwniczką tego, że w okresie przedwielkanocnym są odprawiane w każdy piątek drogi krzyżowe? Czy przeszkadza ci widok ukrzyżowanego Chrystusa w kościołach i na cmentarzu?

To właśnie krzyż, a więc narzędzie do zadawania okrutnej śmierci, stał sie ostatecznie symbolem chrześcijaństwa, a nie ryba. Dlaczego? Bo ten krzyż jest właśnie istotą chrześcijaństwa i swiadectwem największej miłości Boga do ludzi.


Panie Romanie, taki Mani (twórca manicheizmu) umarł znacznie bardziej okrutną śmiercią (został żywcem obdarty ze skóry). Jakie skutki wywarłoby obejrzenie na ekranie tego krwawego widowiska? Niechęć do materii?

Śmierć Maniego nie przyniosła odkupienia ludzkości, więc co ma piernik do wiatraka? Podkreślam to raz jeszcze: pasja nie jest jakimś lubowaniem się w okrucieństwie i nie po to powstał film Gibsona.

Roman Zając.

 
Do Sophie gwoli wyjaśnienia
Sophie pią, 5 wrz 2003, 09:18:38
dkupienie było możliwe ponieważ Bóg wcielił się w człowieka i podzielił los krzywdzonych i prześladowanych. Zgadzam się, że śmierć Jezusa na krzyżu nie była nieszczęśliwym splotem okoliczności i wynikiem intryg elit politycznych ale czy była zamierzonym przez Boga sposobem na odkupienie ludzkości? Otóż mam wątpliwość. Raczej to odkupienie nie mogło wyglądać inaczej z powodu skłonności do czynienia zła przez człowieka. Tyle zła i cierpienia wyrządzamy sobie nawzajem albo silniejsi wyrządzają słabszym, że i Bóg, który wcielił się w człowieka i nie poraził nieprzyjaciół swoją boską mocą został zabity. Stał się w ten sposób Bogiem współcierpiącym z ludźmi, Bogiem solidarnym z nami aż po okrutną śmierć. Nikt z nas nie może teraz powiedzieć, ten Bóg jest mi daleki i obcy i bezcielesny i co On tam może wiedzieć co ja tu na ziemi cierpię.

A wracając do filmu, to sądzi Pan, że film Gibsona jest w stanie wzbudzić miłość u ludzi do Boga i innych ludzi i zniechęcić ich do zaprzestania krzywdzenia się nawzajem? Skoro nawet rzeczywista śmierć Boga tego nie zmieniła i sami chrześcijanie potrafili okrutnie mordować innych chrześcijan tylko z powodu niezgody z własnym wyobrażeniem tego co Bóg chce?

 
Do Sophie gwoli wyjaśnienia
namor pią, 5 wrz 2003, 09:38:14
Nie wiem, czy film Gibsona jest w stanie wzbudzić miłość do Boga, ale to jest , jak mi się wydaje zupełnie inne zagadnienie.

Roman Zając.

 
Łowcy nazistów polują na Gibsona
malgosia śro, 27 sie 2003, 08:57:12
slowo honoru

nie ma co strzepic jezyka na ten akurat temat

chyba zeby robic \\"szumek medialny\\"

:)

\\"Passion\\" obroni sie sama [vide---
http://www.seattlecatholic.com/misc_20021121.html]

okrzyknieto juz ten film zarowno jako ANTYKATOLICKI jak i ANTYZYDOWSKI

a tymczasem mozna przeczytac i takie opinie----
http://www.gwinnettdailyonline.com/GDP/archive/article6E9B674D4F654B45AA5AFF8D283C59D2.asp

czyli ze \\"the best\\"

polecam takze:

---
http://www.sassiweb.it/thepassion/

---
http://www.hollywoodjesus.com/passion_photo.htm

a swoja droga dosc pozno \\"zabraliscie\\" sie do tematu

i jak zwykle od polemik :))

zeby bylo jasne

wszystkie srodowiska \\"pyszczace\\" ten film \\"urazil\\"

tak samo jak Chrystus :D:D:D

ale chyba najgorsze jest to ze Gibsson jest katolikiem i to ortodoksyjnym :

nie ludzmy sie --- TEN FILM- film Gibsona moze zrobic wiecej dobrego niz film \\"Jezus\\"-wiem ze tymi slowami wsadzam kij w mrowisko

ale nie wykluczone ze jestem blisko prawdy :)))

 
Łowcy nazistów polują na Gibsona
asmoDEUSz wto, 30 lis 2004, 11:11:01
cóż, Mel Gibson w filmie pokazał to, co jest w ewangeliach - że to przywódcy żydowscy maczali palce w skazaniu JEZUSa na śmierć, a wyrok wykonali Rzymianie; wspólczuję Żydom tego, co stało się w czasie drugiej wojny światowej (w szczególności Auschwitz-Birkenau) i życzę im dobra (psalmy:POKÓJ NAD IZRAELEM!); fanatycy być może są zdolni uprzedzić się do Żydów po obejrzeniu tego filmu

---
taDEUSz
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń