Łowcy nazistów polują na Gibsona

wto, 26 sie 2003, 15:53:08

Autor: Robert Opala

Światowe organizacje żydowskie, które zdobyły sławę, wyłapując po całym świecie nazistowskich zbrodniarzy wojennych, zażądały od Mela Gibsona - reżysera-aktora - zmiany scenariusza jego kontrowersyjnego filmu o Jezusie. Zdaniem wielu ośrodków opiniotwórczych, nie tylko żydowskich, sceny z ukrzyżowania Jezusa posiadają wyraźnie antyżydowski charakter.

Przewodniczący Centrum Żydowskiego im. Szymona Wiesenthal w Wiedniu powiedział, że nowy film Gibsona, generuje w sobie niespotykany ładunek nienawiści. Film noszący tytuł „Pasja” obrazuje 12 ostatnich godzin z życia Chrystusa. Rabin Mervin Hier, przewodniczący jednego z oddziałów organizacji Wiesenthala w Los Angeles, złożył nawet oficjalne oświadczenie, że film kreuje uczucia nienawiści wymierzone w Żydów, jako zabójców Jezusa. W związku z tym opinia światowa musi stanowczo położyć kres dalszej antyżydowskiej działalności reżysera.

Rabin Hier dodał także - w komentarzu do swojego oświadczenia – że „propagowanie fałszywej idei o śmierci Jezusa z Nazaretu rękami żydowskimi miało przez ostatnie 2000 lat - w sposób pośredni lub bezpośredni - wpływ na śmierć milionów żydowskich istnień. Jeżeli jednak pomysł ten faktycznie się komuś podoba, to niech zważy, że już wystarczająco chyba zapłaciliśmy za tę "winę" w historii naszego narodu. Nie muszę jednak nikogo przekonywać, że tego rodzaju poglądy są niczym innym, jak tylko jedną wielką bzdurą. Niemniej jest to bardzo niebezpieczna bzdura. To prawdziwa broń masowej zagłady z opóźnionym zapłonem”.

„Odkąd my, Żydzi, zrozumieliśmy – wyznał Mervin Hier – że ukrzyżowanie Jezusa zajmuje centralne miejsce w wierze ponad miliarda ludzi na tej planecie, chrześcijanie powinni - jako pierwsi - podjąć wszelki trud, aby zdjąć odpowiedzialność jednego narodu za tragiczną śmierć tego Człowieka. Wiara w krzyż jest uniwersalna, tak też odpowiedzialność za tę śmierć na krzyżu musi być uniwersalna. Potrafiliśmy już zaakceptować i zrozumieć ten fakt, że chrześcijanie czczą krzyż - dla nas przedmiot hańby – na którym zginął jeden z nas. Dlatego nikomu nie odbieramy prawa, aby nakręcił film o ukrzyżowaniu tego wielkiego Żyda, ale nie pozwolimy, aby wiecznie obarczać nas za Jego śmierć. Nie jesteśmy ideologicznym cenzorem, nie pozwolimy jednak, gdy ktoś będzie szczuł przeciwko nam całą społeczność międzynarodową. Akurat tę lekcję historii nasz naród przerobił już bardzo dobrze ”.

Inna grupa – Liga Przeciw Zagładzie – również wypowiedziała się bardzo krytycznie o filmie Mela Gibsona, twierdząc, że znów budzą się siły chcące przywrócić do życia tradycyjne stereotypy antyżydowskie. Jestem ciekawy – powiedział jeden z jej liderów – co powiedziałby aktor pochodzenia szkockiego, Mel Gibson, gdybym tak na przykład zaczął kręcić w okolicach Glasgow film o tym, że Szkoci zdradzili i w końcu zabili Williama Wallace’a, czyniąc wyraźną aluzję do sprawy zamordowanego przez Szkotów rękoma Anglików własnego bohatera narodowego, w którego postać wcielił się Gibson w słynnym filmie „Braveheart – Waleczne Serce”.

Paul Lauer, dyrektor przedsiębiorstwa filmowego, w której Gibson kręci swój film, powiedział, że w „Pasji” Gibsona jest o wiele więcej sympatii wyrażonej wobec Żydów, niż widziałem to w jakimkolwiek innym filmie o życiu Jezusie Chrystusie. Nigdzie nie pokazano publiczności tych Żydów, którzy byli przeciwni śmierci Jezusa, a film Mela właśnie to czyni. Żydzie przesadzają ze swoją krytyką – dodał producent.

Mel Gibson wydał już około 12 milionów dolarów swoich własnych pieniędzy na produkcję filmu „Pasja”. Niezależnie od polemiki filmowców z organizacjami żydowskimi, Mel Gibson przeżywa prace przy produkcji tego filmu w całkiem odmienny sposób. Twierdzi, że nie zamierza obrażać swoim filmem ani jednego Żyda, ale już osiem osób doznało cudownego uzdrowienia podczas jego kręcenia. To prawdziwy cud i dlatego – jak przekonuje gwiazda kina – nie zamierza wycinać teraz z powodu Żydów ani jednego kadru.

Zobacz też inne wiadomości i artykuły na temat filmu "Pasja"  

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030826155310388