Amerykańscy prawosławni zaniepokojeni związkami jednopłciowymi

czw, 28 sie 2003, 10:54:32

Autor: Tomasz Terlikowski

Członkowie Stałej Konferencji Kanonicznych Biskupów Prawosławnych w Ameryce, która reprezentuje 5 milionów prawosławnych z Kanady, USA i Meksyku wyraziła zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami związanymi z akceptacją związków jednopłciowych.

Nauka prawosławna - przypominają biskupi - opierająca się na Piśmie Świętym, liczącej 2 tysiące lat Tradycji Kościoła oraz prawie kanonicznym uznaje za małżeństwo związek między kobietą a mężczyzną, oraz że autentycznym małżeństwem jest to  pobłogosławione przez Boga sakramentem w Kościele.

Małżeństwo błogosławione jest przez Boga możliwością zrodzenia dzieci, dlatego każde z nich istnieje dla powołania nowej rzeczywistości.  To zaś jest możliwe tylko w związkach opierających się na uzupełnianiu się płciowym.

Związek między kobietą a mężczyzną w sakramencie małżeństwa jest obrazem związku między Chrystusem a Kościołem. Jako takie małżeństwo z konieczności jest monogamiczne i heteroseksualne. Obecnie jednak, przypominają biskupi, ten Boski plan odnośnie małżeństwa jest kwestionowany przez społeczne i polityczne próby zalegalizowania związków jednopłciowych.

Biskupi zdecydowanie wypowiadają się przeciwko takiej możliwości, jasno zaświadczając, że "Kościół Prawosławny nie może i nie będzie błogosławił związków jednopłciowych". O ile bowiem małżeństwo między kobietą a mężczyzną jest świętą instytucją ustanowioną przez Boga, o tyle związek jednopłciowy takim nie jest.

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030828105432746