Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Stosunek prezydenta do Zagłady

Gafa prezydenta Iona Iliescu sprawi, że Rumuni będą obchodzić Dzień Pamięci Holocaustu i dokładniej przyjrzą się swojej historii w latach 1940-45.

Pod koniec lipca prezydent Ion Iliescu udzielił wywiadu izraelskiemu dziennikowi „Haaretz”, w którym powiedział, że Holokaust nie był czymś unikalnym, ograniczonym tylko do Żydów. Następnego dnia zareagował izraelski MSZ, wzywając ambasadora Rumunii w Tel Awiwie i wręczając oficjalną notę protestacyjną. Rzecznik MSZ David Saranga mówił, iż Izrael traktuje słowa rumuńskiego prezydenta bardzo poważnie i chciałby wiedzieć, czy jego poglądy są tożsame z oficjalnym stanowiskiem rumuńskiego rządu.

Ambasador Izraela Sandu Mazor poprosił rząd w Bukareszcie o oficjalne stanowisko w sprawie Holokaustu. Trzy dni później Iliescu w liście do prezydenta Mosze Kacawa wyjaśniał, że nie chciał umniejszać cierpień Żydów podczas wojny i zapowiedział stworzenie w Bukareszcie specjalnej komisji, która zbada los rumuńskich Żydów w latach 1940-45. Na początku sierpnia pani ambasador Valeria Mariana Stoica odwiedziła memoriał Yad Vashem, ośrodek badań nad Holokaustem, gdzie przedyskutowała pomysł komisji. Ambasador zapowiedziała też, że w październiku przyjadą do Yad Vashem młodzi politycy z różnych partii rumuńskich, by wziąć udział w seminarium w Międzynarodowej Szkole Badań nad Holokaustem. Parlamentarzyści w Bukareszcie ogłoszą też uchwałę o obchodach Dnia Pamięci Holokaustu w Rumunii w czerwcu każdego roku, upamiętniając w ten sposób pogrom Żydów w Iassi w czerwcu 1941 r. (w pogromie w Jassi w 1941 roku zginęły tysiące Żydów; przed wojną mieszkało w Rumunii 760 tys. Żydów. W czasie wojny zginęło około 420 tys., a obecnie żyje ich tam 6 tys.).

Choć sprawa wywiadu Iliescu wydaje się wyjaśniona, to w stosunkach Bukaresztu z Tel Awiwem pozostaje jeszcze jedna, materialna, przeszkoda - kością niezgody pozostaje sprawa skonfiskowanych majątków żydowskich, których zwrotu domaga się Izrael.

źródło: Forum - Żydzi- Polacy-ChrześcijanieOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030828112234498

No trackback comments for this entry.
Stosunek prezydenta do Zagłady | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Stosunek prezydenta do Zagłady
gaetta pią, 29 sie 2003, 10:32:25
Jakoś umknęła na Forum Ż-P-Ch informacja, że Prezydent Rumunii za przykład tych, co również ucierpieli w czasie II wojny światowej podał Polaków i Cyganów. No, a to faktycznie była gafa wielkiego kalibru. Przecież wszędzie na świecie wiedzą, że Polacy wówczas mieli się świetnie, organizowali obozy koncentracyjne, mordowali sąsiadów Żydów, a potem wypędzali niewinnych Niemców...
Ale żeby ginęli tak jak Żydzi - to niedopuszczalne insynuacje, skandal i obrazoburstwo!

---
Anna
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń