Decyzja holenderskiego biskupa

pon, 8 wrz 2003, 16:34:47

Autor: Dariusz Bruncz

Holenderski biskup rzymskokatolicki Adrianus van Luyn zainicjował kościelny proces karny wobec przewodniczącego swojej kapituły katedralnej, ponieważ ks. Ruud Huysmans upiera się przy swoim związku z feministyczną teolog Freda Dröes, z którą zawarł zarejestrowane partnerstwo.

Sąd kościelny zajmie się teraz sprawdzeniem decyzji biskupa, czy ten miał prawo zawiesić ks. Huysmansa w prawach kapłańskich, który oświadczył, że nie mieszka razem z panią Dröes oraz nie prowadzi z niąwspólnego gospodarstwa.

 

W listopadzie zeszłego roku holenderscy biskupi postawili wszystkim księżom ultimatum, ażeby do 1. lutego 2003 roku zakończyli wszystkie partnerskie związki zawarte w urzędzie stanu cywilnego, ponieważ jest to niezgodne z kościelną praktyką celibatu.

 

Biskupi zagrozili, że ci księża, którzy nie podporządkują się woli episkopatu zostaną zawieszeni. Rzecznik prasowy diecezji poinformował, że chodzi o najwyżej 10 przypadków, w których kapłani lub diakoni związani są przez zarejestrowane partnerstwa „przede wszystkim z kobietami.”

 

Zarejestrowane partnerstwa istnieją w Holandii od 1998 roku. Umożliwiają one parom, które nie chcą zawierać związku małżeńskiego otrzymanie statusu zbliżonego do tradycyjnych małżeństw. Od kwietnia 2001 roku także pary homoseksualne mogą zawierać zarejestrowane związki partnerskie przed holenderskimi urzędami stanu cywilnego.

 

(kna)

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030908163447311