Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Wiera Jelinek pierwszą w Polsce kobietą pastor reformowaną

Ks. Wiera Jelinek, jako pierwsza kobieta w historii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Rzeczpospolitej Polskiej została ordynowana na pastora. Uroczyste nabożeństwo ordynacyjne prowadzone było przez biskupa Kościoła Ewangelicko - Reformowanego Marka Izdebskiego, biskupa czeskobraterskiego Pawła Smetanę oraz męża ks. Wiery i zelowskiego proboszcza ks. pastora Mirosława Jelinka.W nabożenstwie brali udział liczni goście z kraju i z zagranicy a także bardzo wielu parafian nowo ordynowanej pastor

- Wierzę, że Wiera będzie wyrazem bożej łaski dla uginającego się pod brzemieniem trosk świata. - powiedzia bp. Izdebski podczas ordynacji. Nawiązując do krytyki ordynacji kobiet, którą przedstawili przedstawiciele Kościoła Katolickiego, biskup zacytował psychologa Wojciecha Eichelbergera (wyznawcę buddyzmu): "Tylko kobiety mogą przywrócić ziemi szacunek. Powołane do ambon mogłyby wołać wielkim głosem w obronie zwierząt, lasów i powietrza. Mężczyźni tego nie zrobią"

Ks. Wiera zostanie wikarym swojego męża Mirosława, który jest proboszczem liczącej około 500 osób parafii w Zelowie (woj. łódzkie).

Pierwsza w historii ordynacja kobiety pastor w Polsce odbyła się w 1972 roku. Ordynowana została Ewa Dolej z metodystycznej parafii w Gliwicach. Jest to jak do tej pory jedyna ordynacja kobiety w Kościele Metodystycznym.

To, że Wiera Jelinek została pastorem, stało się możliwe dzięki zmianie przez synod kościoła, na początku lat 90. ubiegłego wieku, wewnętrznego prawa dotyczącego tego, kto może być duchownym. Słowo mężczyzna zastąpiono słowem - osoba.

Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP

Materiały dotyczące ordynacji Wiery Jelinek

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Zelowie

Jednota.pl: Urząd duchowny i ordynacja kobiet przeszkodą jedności Kościoła?

Jednota.pl: Rola kobiet w KościeleOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030915133620915

No trackback comments for this entry.
Wiera Jelinek pierwszą w Polsce kobietą pastor reformowaną | 135 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
religia
AgaG śro, 17 wrz 2003, 10:30:20
W swym liscie napisal Pan:
<jeśli nie ma wspólnych dogmatów, to nie ma wspólnej religji>

raczej nie ma wspolnego wyznania, religia to cos zupelnie innego, podam za Malym Slownikiem Teologicznym, napisanym przez rzym-katolikow
Religia to obcowanie z tym co swiete. Jej zadaniem jest wg Tomasza z Akwinu podtrzymywanie ukierunkowania czlowieka ku Bogu, wszystkich ktorzy pytaja o podstawe i cel swiata, nazywane przez nas Bogiem uwaza sie za religijnych.

To taka defincja, ktora nie jest az tak szeroka, ale mysle, ze widac w niej, ze nie ma mowy o dogmatach. Religia laczy sie z uczuciem, z przezywaniem Boga, na ktore dogmaty moga, ale nie musza wplywac.

<< kobiety to nie koty, tak gwoli wyjasnienia, bo moze nie zauwazyles >>

Zauważyłem :-) Ale jak szczególnie lubię jakąś dziewczynę, to mówię do niej \"Kotku\" :-)

Dobrze, ze ja mam imie, a nie nazwe:)
Aga
 
Ordynowano pierwszą w Polsce kobietę pastor reformowaną
łacinnik pon, 15 wrz 2003, 14:32:23
Pomijając już kwestię ordynowania kobiety.
Ciekawe, że biskup Marek Izdebski, zwierzchnik kościoła ewangelicko-reformowanego w Polsce w swojej wypowiedzi powołał się na słowa buddysty dla poparcia swojego czynu.
To już nie ma innego autorytetu tylko koniecznie trzeba podpierać się poganinem (brzydkie i nieekumeniczne słowo, ale prawdziwe)?
 
Ordynowano pierwszą w Polsce kobietę pastor reformowaną
Jer pon, 15 wrz 2003, 23:59:47
Ja rozumiem że toga, tytuł itp. mają pokazać że ordynowana kobieta jest \"pełnym\" duchownym, ale językowo określenie \"ksiądz Wiera\" jest pokraczne (z całym szacunkiem dla p. Wiery). Ksiądz to po polsku \"pan\", a żeńska forma to \"ksieni\" (tytuł używany w niektórych katolickich zakonach żeńskich). Na Zachodzie,
zdaje się, mówi się o kobiecie \"pani pastor\" a nie \"pan pastor\" tylko po to żeby udowodnić że jest równa mężczyźnie. Tak samo nierozsądna (językowo) jest wersja \"pani ksiądz\" której użył jakiś dziennikarz. Ludzie,
teologia teologią, ideologia ideologią, równouprawnienie równouprawnieniem, ale niech będzie jakaś logika i poprawność językowa! Bo politycznej to chyba mamy nadmiar...
Jak Prawosławni zaczną wyświęcać kobiety to jak się będzie mówić - ojcze Nataszo?!
 
Ordynowano pierwszą w Polsce kobietę pastor reformowaną
snuffkin wto, 16 wrz 2003, 02:53:19
Gratulacje dla p. Wiery i całego KER. I oby tak dalej.
 
Ordynowano pierwszą w Polsce kobietę pastor reformowaną
Churchman wto, 16 wrz 2003, 10:06:05
Romanie: oczywiście w każdej wspólnocie są elementy myslące inaczej niż większość. Podobnie jest z Twoim znajomym pastorem, podobnie też było z moim pierwszym proboszczem, który upodobał sobie słowo pastor i za to go bardzo ceniłem. Niestety olbrzymia wiekszość będzie bardzo oburzona, gdy nazwie się któregoś z nich per pastor. Widać to czasami także w listach ekuemnicznych, widac w prawie kościelnym (ewangelickim), a i możesz podpytać swojego znajomego, jak to wygląda na szerszą skalę. Znam nawet takich duchownych ewangelickich, którzy piszą sprostowania do prasy, gdy jakaś niedoinformowana dziennikarka nazwie ich - pastor.

Jer: tradycyjna wymowa teologiczna kształtu befki liturgicznej (słowo befka występuje w liczbie pojedyńczej, czyli nie befki). Złączona befka reformowana oznaczała tablice z 10. przykazaniami przed rozbiciem je przez Mojżesza. W ten sposób reformowani chcą podkreślic swój szacunek do prawa i porządku. U luteran befka jest rozdzielona i reprezentowała tablice Mojżeszowe po rozbiciu, wyrażając w ten sposób stosunek M. Lutra do Prawa, czyli Zakonu. Boża łaska i Boże usprawiedliwienie pokonują Zakon, który dla człowieka oznacza śmierć. Podejrzewam, że Kościoły unijne przyjmując befke złączoną tylko do połowy, chcieli jakoś obie tradycje połączyć w jedno. Szkoda, że dzisiaj nie przywiązuje się już żadnej uwagi do tych adiaforów. Z jednej strony niby to nic, ale z drugiej wyraża też jakąs ignoirancję wspłczesnego świata do wszystkiego, co stare, co miało jakieś głębsze znaczenie, etc.
Będę tęż gorąco bronił ks. bp. Marka Izdebskiego (i wcale nie dlatego, żeby się znowu z Jackiem kłócić). Bp Marek jest właśnie człowiekiem o wielkiej mądrości, wielkiej wiedzy i wielkim oczytaniu. Mógłby się od niego tej mądrości uczyć niejeden biskup, zwierzchnik Kościoła - i wcale nie twierdzę, że katolicki.

---
Robert Opala
 
Ksienia Wiera a przyszłość międzyewangelickiego ekumenizmu
Churchman wto, 16 wrz 2003, 10:54:47
Bp Marek ubolewał nad słowami ojca prof. Napiórkowskiego, który wyraził swoje obawy, że ordynacja kobiety ochłodzi relacji ekumeniczne między niektórymi Kościołami. W związku z tym mam dwie sprawy-pytania:

1. Jak ćwierkały moje wiewióry podobno naczalstwo luterańskie w Polsce zabroniło swoim duchownym na oficjalny udział w ordynacji ksieni Wiery. Czy mógłby to ktoś rozwinąć.

2. Jak widzicie przyszłość unii ołatarza i ambony między lutranami a reformowanymi. Czy ksienia Wiera będzie traktowana na równi z innymi męskimi duchownymi przez KEA i KEM?


---
Robert Opala
 
Ordynowano pierwszą w Polsce kobietę pastorkę reformowaną
Crusader wto, 16 wrz 2003, 13:22:52
z punktu widzenia katolików wiadomość to dobra:

przewodniczący nabożeństw protestanckich są świeckimi i choćby z tego powodu powiększa się dystans między naszemi religjami.

A dla ludzi o mniejszej wprawie religijnej - właśnie to się liczy.

Oczywiście próba wyświęcenia na kapłankę kobiety w Kościele katolickim byłaby równie sensowna jak próba ochrzczenia kota

(a propos kotów: pozdrowienia dla Widelca i Behemotha od Klarki i Dyducha :D)
 
Duchowni c.d.
namor śro, 17 wrz 2003, 10:56:44
No cóż... mnie jako katolika bardzo głęboko oburzają i obrażają stwierdzenia, że obecny biskup Rzymu i papież Jan Paweł II \"ma niewielkie pojęcie o katolicyźmie\", zwłaszcza, że słowa te wypowiada człowiek, który jest katolikiem i powinien mieć trochę większy szacunek do swego papieża. Myślę, ze jest to wynikiem frustracji pana Crusadera, który jedynie w ten sposób moze dawać jej ujście, bo jest bezsilny wobec aktualnego nauczania Kościoła, którego wyrazicielem jest Jan Paweł II. Jako teolog bywało, że krytycznie oceniałem pewne wypowiedzi Jana Pawła II, ale nigdy nie przyszłoby mi do głowy, ze ma on \"niewielkie pojecie o katolicyźmie\". Przypomnę panu Crusaderowi, że osoba papieża jest dla katolików źródłem ich tożsamości, a głos papieża jest głosem Koscioła katolickiego, bo on go reprezentuje i ma w nim władzę absolutną, której wszystko jest podporządkowane.
Odnośnie zaś stosowania terminu \"duchowny\". W Kosciołach ewangelickich nie istnieje Kapłaństwo hierarhiczne, jak zresztą twierdzą sami protestanci. Z punktu widzenia KRK pastorzy nie mają swięceń kapłańskich, bo wg KRK święcenia powodują ontyczną przemianę w człowieku. Jeżeli przyjmiemy, że duchowny to ten, który ma kapłańskie święcenia, oczywiście pastorzy nie są duchownymi. Określenie duchowny to jednak zwrot grzecznościowy na określenie tych którzy pracują w sposób szczególny w Winnicy Pańskiej, jako pasterze gmin i dlatego można mówić o ewangelickich pastorach, że są duchownymi, nie utozsamiając tego z hierarchicznym kapłaństwem swięceń w rozumieniu KRK.
Dodam zresztą, że w teologii katolickiej zwraca się uwagę w ogóle na pewną niefortunność terminów świecki i duchowny. No bo świecki, zgodnie z etymologią, to ten, co żyje w świecie, a duchowny, ten co żyje według Ducha. A i jedni i drudzy żyją w świecie oraz według Ducha jeśli są chrześcijanami. Podobnie termin \"laik\". Utozsamia się to słowo ze słowem \"świecki\", a słowo pochodzi od gr. słowa laos (lud). Laik to więc członek Ludu Bożego, a więc też ksiądz.

---
Roman Zając.
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń