Wiera Jelinek pierwszą w Polsce kobietą pastor reformowaną

śro, 17 wrz 2003, 22:44:20

Autor: Marcin Pijaczyński

Ks. Wiera Jelinek, jako pierwsza kobieta w historii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Rzeczpospolitej Polskiej została ordynowana na pastora. Uroczyste nabożeństwo ordynacyjne prowadzone było przez biskupa Kościoła Ewangelicko - Reformowanego Marka Izdebskiego, biskupa czeskobraterskiego Pawła Smetanę oraz męża ks. Wiery i zelowskiego proboszcza ks. pastora Mirosława Jelinka.

W nabożenstwie brali udział liczni goście z kraju i z zagranicy a także bardzo wielu parafian nowo ordynowanej pastor

- Wierzę, że Wiera będzie wyrazem bożej łaski dla uginającego się pod brzemieniem trosk świata. - powiedzia bp. Izdebski podczas ordynacji. Nawiązując do krytyki ordynacji kobiet, którą przedstawili przedstawiciele Kościoła Katolickiego, biskup zacytował psychologa Wojciecha Eichelbergera (wyznawcę buddyzmu): "Tylko kobiety mogą przywrócić ziemi szacunek. Powołane do ambon mogłyby wołać wielkim głosem w obronie zwierząt, lasów i powietrza. Mężczyźni tego nie zrobią"

Ks. Wiera zostanie wikarym swojego męża Mirosława, który jest proboszczem liczącej około 500 osób parafii w Zelowie (woj. łódzkie).

Pierwsza w historii ordynacja kobiety pastor w Polsce odbyła się w 1972 roku. Ordynowana została Ewa Dolej z metodystycznej parafii w Gliwicach. Jest to jak do tej pory jedyna ordynacja kobiety w Kościele Metodystycznym.

To, że Wiera Jelinek została pastorem, stało się możliwe dzięki zmianie przez synod kościoła, na początku lat 90. ubiegłego wieku, wewnętrznego prawa dotyczącego tego, kto może być duchownym. Słowo mężczyzna zastąpiono słowem - osoba.

Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP

Materiały dotyczące ordynacji Wiery Jelinek

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Zelowie

Jednota.pl: Urząd duchowny i ordynacja kobiet przeszkodą jedności Kościoła?

Jednota.pl: Rola kobiet w Kościele

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030915133620915