Wizyta prawosławnego Metropolity Pantelejmona

czw, 18 wrz 2003, 11:57:48

Autor: Jarosław Charkiewicz

Dnia 19 września br. na zaproszenie Biskupa Białostockiego i Gdańskiego Jakuba do Diecezji Białostocko-Gdańskiej PAKP z oficjalną wizytą przybędzie Metropolita Verii (Grecja) Pantelejmon.

Głównym celem wizyty greckiego hierarchy jest udział w uroczystościach 11 rocznicy przeniesienia relikwii św. męczennika młodzieńca Gabriela z Grodna do Białegostoku (22.09). W programie pobytu dostojnego gościa w Polsce znalazły się również m.in.: udział w święcie Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy (21.09), wizyty w monasterach w: Supraślu, Białymstoku i Wojnowie oraz Policealnym Studium Ikonograficznym w Bielsku Podlaskim. Metropolicie Pantelejmonowi towarzyszyć będą: Metropolita Neapolis Ambrosios (Patriarchat Jerozolimski) oraz archimandryta Georgios.
Wizyta potrwa do 25 września.
*
Metropolita Verii, Nausy i Kambanii Pantelejmon (Kalpakidis) urodził się w 1945 r. Tesalonikach. Po ukończeniu Athoniady – szkoły działającej na Świętej Górze Atos, został mnichem w Skicie św. Anny.
Święcenia diakońskie otrzymał w Londynie w 1969 r. W 1975 r. otrzymał dyplom Wydziału Teologii na Uniwersytecie im. Arystotelesa w Tesalonikach. Tam też w 1976 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Do 1978 r. kontynuował studia teologiczne w Oxfordzie.
W 1978 r. rozpoczął posługę duszpasterską w Metropolii Tesalonik jako główny pomocnik arcybiskupa oraz proboszcz parafii św. Dymitra. Założył pierwsze tego rodzaju centrum duchowe Chrześcijańska Przystań Młodych. Zainicjował również wydanie periodyku o tej samej nazwie. Jest autorem wielu książek i artykułów o tematyce teologicznej.
W 1994 r. został wybrany Metopolitą Verii, Nausy i Kambanii. 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030918115748937