Patriarchat chce pojednania z emigrantami

czw, 25 wrz 2003, 12:26:15

Autor: Tomasz Terlikowski

Patriarchat moskiewski ma nadzieję na pojednanie z Rosyjską Cerkwią Prawosławną Poza Granicami Rosji. - Mam nadzieję, że Pan doprowadzi nas do jedności, tym bardziej, że odeszły już w przeszłość historyczne przyczyny podziału - podkreślił oficjalny przedstawiciel patriarchatu o. Wsiewołod Czaplin.

 

O. Czaplin dodał, że patriarchat wielokrotnie zapraszał RCPPGR do rozmów bez jakichkolwiek warunków wstępnych. - Mam nadzieję, że znajdą one właściwą odpowiedź. Daj Bóg, aby obie części podzielonej Cerkwi rosyjskiej znalazły się w pełnej jedności - dodał.

Prezydent Władimir Putin skierował już podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych, w imieniu patriarchy Aleksieja II, oficjalne zaproszenie do odwiedzenia Rosji na ręce zwierzechnika Cerkwi emigracyjnej metropolity Ławra. Zaproszenie zostało przyjęte z wdzięcznością.

Rosyjska Cerkiew Prawosławna Poza Granicami Rosji oddzieliła się oficjalnie od Patriarchatu Moskiewskiego po podpisaniu przez Strażnika Tronu Patriarszego metropolitę Sergiusza deklaracji lojalności wobec władzy sowieckiej. Zdaniem ówczesnych emigracyjnych prawosławnych (skupionych wokół tymczasowej administracji kościelnej w Jugosławii) była to herezja.

Obecnie Cerkiew zagraniczna nie posiada jedności z większością wspólnot prawosławnych na świecie. Podpisała umowę o jedności eucharystycznej, z również schizmatycką, Grecką Cerkwią Starokalendarzową.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20030925122615510