Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Chińskie władze zamknęły buddyjską szkołę

Jak podają niezależne tybetańskie źródła z Dharamsali, pod koniec lipca władze chińskie zamknęły buddyjską szkołę przy klasztorze Kirti w prefekturze Ngaba. Nieznane jest miejsce pobytu sponsora szkoły, Soepy Nagura. Uczniowie, mnisi w wieku od 7 do 20 lat, w większości powrócili do domów, niektórzy pozostali w klasztorze Kirti, aby kontynuować naukę.

Szkoła była od dawna solą w oku dla lokalnych władz chińskich, które próbowały zamknąć ją już w marcu 2002 r., ale zrezygnowały wobec wzburzenia miejscowej ludności. Dopiero 29 lipca 2003 r., kiedy szkoła była zamknięta z powodu wakacji, przedstawiciele chińskich władz zjawili się na jej terenie i obwieścili jej oficjalne zamknięcie, polecając uczniom wstąpienie do koedukacyjnej, państwowej szkoły Bontse, i zakazując im powrotu do szkoły.

31 lipca główny dobroczyńca szkoły, Soepa Nagur, został wezwany do Chengdu (prowincja Sichuan), rzekomo na spotkanie w sprawie szkoły Ngaba Kirti, i do tej pory nie powrócił. Miejsce jego pobytu jest nieznane. Soepa Nagur jest miejscowym przedsiębiorcą, sponsorującym m.in. budowę klasztorów i placówek edukacyjnych, zaangażowanym w działalność na rzecz zachowania kultury tybetańskiej w obliczu jej przymusowej sinizacji. W 1996 r., podczas swojej podróży do Indii w celu studiowania praktyk Kalachakry (rodzaj praktyk medytacyjnych opartych na koncepcji "koła czasu", sanskr. kalachakra), starał się o audiencję u XIV Dalajlamy i Kirti Rinpoche, opatem klasztoru Kirti, który zbiegł z Tybetu w 1959 r.

Szkoła Ngaba Kirti w okręgu Ngaba (chiń. Aba xian) została założona w 1994 r., głównie dzięki donacjom Soepy Nagura. Na początku swego istnienia w szkole kształciło się ok. 300 nowicjuszy pod kierunkiem ponad 20 nauczycieli. Szkoła była błogosławieństwem dla uczniów z ubogich rolniczych rodzin, których nie było dotychczas stać na kształcenie. Popularność szkoły wzrastała i w 1998 r. uczyło się w niej ponad 800 osób.

Szkoła znajdowała się pod nadzorem klasztoru Ngaba Kirti, filii należącego do odłamu Gelug potężnego klasztoru Kirti w Taktsang Lhamo, który został zniszczony przez Chińczyków i reaktywowany w Dharamsali. Program szkoły obejmował m.in. podstawy filozofii i dialektyki buddyjskiej, historii, astrologii, gramatyki, poezji, literatury i kaligrafii tybetańskiej.

W 1998 r. władze chińskie, zaniepokojone rosnącą sławą szkoły, zaczęły domagać się, by do programu włączono nauczanie języka chińskiego i filozofii socjalistycznej, a także, by szkoła połączyła się z koedukacyjną szkołą Bontse i zastosowała się do oficjalnych programów państwowych. Władze szkoły nie zgodziły się argumentując, że jest to szkoła dla mnichów i przyjęcie osób świeckich oznacza sprzeciwienie się zadaniom tej placówki. Niektórzy starsi uczniowie zagrozili opuszczeniem szkoły, jeśli zostanie przyłączona do innej. Protesty nie zdały się jednak na nic - 28 sierpnia 1998 r. władze chińskie przejęły zarząd szkoły, zmuszając uczniów do zawieszenia flagi chińskiej i odśpiewania chińskiego hymnu państwowego podczas specjalnej ceremonii. Nauczanie niektórych przedmiotów zostało ograniczone, zatrudniono czterech chińskich nauczycieli, których zadaniem było dostosowanie programu tak, by głównym przedmiotem był język chiński. W 2001 r. nakazano uczniom noszenie chińskich mundurków szkolnych zamiast mnisich szat. Zaczęto cenzurować wydawany przez szkołę magazyn "Choedchung" i gazetkę szkolną. Wielu uczniów, nie mogąc przystosować się do represji, opuściło szkołę.

W 2001 r. szkołę spotkał też kolejny cios - została przyłączona do szkoły Bontse. Uczniowie zastrajkowali, ich rodzice i lokalna społeczność tybetańska wystosowali petycję do władz chińskich, które pozwoliły szkole na powrót do względnej normalności - nie na długo jednak. Większość rodziców stwierdziła, że dla ich dzieci będzie lepiej "być niepiśmiennymi niż schińszczonymi".

(źródło: www.phayul.com)


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20030927092447391

No trackback comments for this entry.
Chińskie władze zamknęły buddyjską szkołę | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń