Ukarać Kościół Episkopalny

pon, 13 paź 2003, 13:15:12

Autor: Tomasz Terlikowski

Konserwatywnie nastawieni episkopalianie twierdzą, że większość arcybiskupów anglikańskich poprze ich starania o ukaranie Kościoła Episkopalnego za ordynację biskupią praktykującego homoseksualisty.

Konserwatyści podkreślają, że podczas dwóch miesięcy starań udało się im przekonać 23 z 38 prymasów anglikańskich do nałożenia sankcji na Kościół amerykański za wybór ks. kanonika Gene Robinsona na biskupa New Hampshire.

Anonimowy rozmówca "The Washington Times" podkreślił, że konserwatywni arcybiskupi rozważają różne scenariusze, będą jednak dążyć do wycięcia raka, jakim jest kościół amerykański.

Według informacji gazety anglikańscy prymasi będą domagać się zatrzymania konsekracji biskupiej, a jeśli Amerykanie odmówią pozbawią ich miejsc w Anglikańskiej Radzie Konsultacyjnej, a być może nawet wykluczą na dziesięć lat z Konferencji Lambeth.

Dalszym krokiem miałoby być przejmowanie przez konserwatywnych biskupów jurysdykcji nad parafiami należącymi do liberalnych diecezji w Stanach Zjednoczonych, a w końcu wykluczenie Kościoła Epsikopalnego ze Wsólnoty i powołanie w jego miejsce nowej, konserwatywnej już sieci diecezji.

Pojawiają się już również głosy (nawołuje do tego abp Peter Jensen z Sydney), by natychmiast wykluczyć epsikopalian ze Wspólnoty Anglikańskiej.

Ważnym argumentem w rękach konserwatystów jest również fakt, że ich walkę z homoseksualnym lobby wspiera Watykan. Podczas ostanitego spotkania zwierzchnika anglikanów z Janem Pawłem II - papież jasno przypominał, że akceptacja homoseksualizmu będzie poważną przeszkodą w dialogu. - Liderowi anglikanów będzie bardzo trudno występować przeciwko papieżowi - podkreśla ks. prof. Timothy Bradshaw z Regents College. - Stanowisko Watykanu będzie mocnym punktem oparcia dla konserwatystów. Chcemy być nadal kościołami siostrzanymi z Kościołem katolickim i prawosławnym, a to (akceptacja decyzji Kościoła amerykańskiego - red.) przerwało by dialog na długi czas.

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20031013131512891