Bezpłatna e-Biblia. Nowy Service Pack.

wto, 14 paź 2003, 13:06:22

Autor: Mateusz Dunikowski

Wcześniej czy później każdy chrześcijanin-internauta staje przed wyborem e-Biblii. Jest wiele bezpłatnych wersji on-line w Internecie, ale są na tyle wolne w działaniu, że na dłuższą metę nie zapewniają żadnego komfortu pracy. Natomiast mało kto chce wydawać pieniądze na porządne e-Biblie w wersji CD. Niewiele osób wie, że istnieje e-Biblia do ściągnięcia legalnie z internetu zupełnie za darmo! Jest nią Theophilos. W internecie pojawiła się niedawno jej najnowsza poprawka SP8.

Największą zaletą tego programu są bezpłatne moduły:

- Biblia Gdańska
- Biblia Poznańska [Nowy Testament]
- Biblia Tysiąclecia
- Biblia Warszawska
- Biblia Warszawsko-Praska

Oraz bezpłatne moduły w innych językach:

- Bulgarian Version 1938. Tłumaczenie Biblii w jęz. Bułgarskim
- Cesky Ekumenicky Preklad. Tłumaczenie Biblii w jęz. czeskim
- The King James Version of the Holy Bible
- Kralicka Bible. Tłumaczenie Biblii w jęz. czeskim
- Nova Bible Kralicka. Tłumaczenie Nowego Testamentu w jęz. czeskim
- Nová smlouva. Tłumaczenie Nowego Testamentu w jęz. czeskim
- Rohackov Preklad. Tłumaczenie Biblii w jęz. słowackim
- Russian Synodal Bible. Tłumaczenie Biblii w jęz. rosyjskim
- Slovensky Evanjelicky Preklad. Tłumaczenie Biblii w języku słowackim.
- Versiunea Dumitru Cornilescu. Tłumaczenie Biblii w jęz. Bułgarskim
- Vulgata dla programu Theophilos
- World English Bible. Tłumaczenie Biblii w jęz. angielskim

W wersji komercyjnej jest o wiele więcej modułów i tłumaczej, np grecki i hebrajski (z własnymi czcionkami).

Czym jest Theophilos?

Podstawowym zadaniem programu jest umożliwienie prowadzenia studiów nad Biblią i innymi pismami chrześcijańskimi. Jednakże program można wykorzystywać również w pracy nad dowolnymi innymi dokumentami, które nie dotyczą spraw religijnych. Można w to włączyć np. poezję, prozę a w szczególności dokumentację techniczną czy dokumenty firmowe. Jeśli potrzebą użytkownika jest by program był po prostu ogólną przeglądarką dokumentów - nie ma do tego żadnych przeciwskazań.

Przede wszystkim jednak, Theophilos umożliwia w szybki i wygodny sposób studiować Boże Słowo. Cechuje się właściwościami, których nieoczekuje się w bezpłatnym programie. Fakt, że Theophilos jest bezpłatny nie powinien w żaden sposób znaczyć, że "otrzymujemy to, za co zapłacilismy" bo tak naprawdę to otrzymujemy pakiet o dużej wartości, który może rozrosnąć się jeszcze bardziej, gdy dodamy do niego wiele dostępnych modułów rozszerzających jego możliwości. Pod względem wyposażenia i możliwości program przewyższa większość konkurencyjnych produktów. Wartość zestawu powiększa wciąż rosnąca biblioteka dodatkowych modułów. Za pomocą programu Scribe for Theophilos można je tworzyć samodzielnie!

Dlaczego warto korzystać z programu Theophilos?

Celem pakietów oprogramowania takich jak Theophilos nie jest zastąpienie drukowanych wersji Biblii czy dzieł encyklopedycznych. Drukowana Biblia zawsze powinna stanowić podstawę naszego czasu poświęcanego na czytanie i modlitwę. Niemniej jednak oprogramowanie biblijne ma wiele ważnych zalet w stosunku do materiałów drukowanych. Studia wspierane komputerowo są o wiele wygodniejsze, sprawniejsze, szybsze i co więcej efektywniejsze. Nie tylko posiadamy natychmiastowy dostęp do każdego wersetu dowolnej wersji Biblii, ale w Theophilos szukanie jakiegokolwiek słowa, grupy słów czy frazy stanowi błahostkę. Ponieważ program stanowi kompletną konkordancję elektroniczną, godziny poszukiwań stają sekundami. Za naciśnięciem myszy otrzymujemy dostęp do szeregu materiałów referencyjnych napisanych przez szanowanych nauczycieli Słowa Bożego, które nie zajmują żadnego miejsca na twoim biurku, jak również innych książek dostępnych w postaci dodatkowych modułów. W chwili obecnej na płycie CD Theophilos Studio producent oferuje wiele modułów. Inne moduły można bezpłatnie pobrać ze stron WWW. Można ponadto zapisywać swoje wiadomości w formie elektronicznej do dalszego przetwarzania. W Theophilos można także przeszukiwać wszystkie swoje pisma.

Ważniejsze cechy programu Co otrzymujemy wraz z programem?

Bezpłatny zestaw zawiera:

To jeszcze nie wszystko!

Dla wszystkich zaawansowanych studentów Biblii czy też wszystkich, którzy pragną studiować Słowo Boże w większym wymiarze, producent oferuje wiele dodatkowych modułów na płycie płycie CD-ROM Theophilos Studio. Można także samemu zostać autorem modułów do programu Theophilos! Producent oferuje w tym celu specjalne narzędzie zwane Scribe for Theophilos, które pomaga tworzyć i dystrybuować własne moduły. Można traktować moduły jak książki, które będzie można dołączać kolejno do swojej biblioteki zarządzanej przez program Theophilos. Na płycie CD znajduje się wiele tłumaczeń Biblii, słowniki, komentarze, pisma i inne materiały do prowadzenia studiów (narracje, ilustracje, mapy, muzykę). Niektóre z tych modułów można pobrać z serwera producenta. Pełen zestaw dodatków jest jednak dostępny wyłącznie na płycie CD.

Opinie:

"[Theophilos] jest jednym z najwspanialszych prezentów, które dane zostały Bożemu ludowi od czasu rozpoczęcia wydawania programów biblijnych. Moim zdaniem zawiera wszystko, co powinien zawierać tego typu program."

Dr. J. D. "Doc" Watson, Technical Editor of Christian Computing Magazine

"Narzędzie, które spełnia potrzeby dowolnych studiów biblijnych. Ponadto pewny kandydat w kategorii bezpłatnego oprogramowania roku!"

Michael DeSanto, Miningco.com

"...Theophilos, myślę, że jest to najlepszy program biblijny jaki kiedykolwiek widziałem."

Steven Justice, Associate Professor, University of California and staff writer for WebCyber OnLine Review Magazine

"Po raz pierwszy korzystam z programu biblijnego. Mogę zdecydować, jakie moduły mam do niego dołączyć. Mogę wybrać spośród wielu dostępnych publicznie a z pomocą programu Scribe szybko przygotować moduł samodzielnie. Theophilos jest odpowiedzią na modlitwy, w których prosiłem by mieć dostęp do programu, który stałby się centrum moich studiów biblijnych i za pomocą którego mógłbym budowac swojąbibliotekę."

Tom L. Childers, Annual Lectureship Book Consultant Freed-Hardeman University, Henderson, Tennessee

"Theophilos jest jednym z najlepszych dostepnych programów biblijnych typu shareware i jest bezpłatny!"

From review at ZDNet

"...co jakiś czas napotykam program będący prawdziwym skarbem. Jednym z takich skarbów jest Theophilos...
...bez znaczenia jest twój poziom zaawansowania w Piśmie, to jest program który z pewnością spełni prawie wszystkie twoje potrzeby."

Dr. Edward G. Hoffman, Christian Computing Magazine

"Theophilos jest wspaniałym programem biblijnym, który został zaopatrzony w wiele dodatków i właściwości, których nie zawiera większość innych tego typu programów. Jest to pierwszy program biblijny, który wprowadziliśmy. Jest super!"

David Katski, Rocketdownload.com

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2003101413062223