Putin przeciw antysemityzmowi

czw, 16 paź 2003, 13:55:02

Autor: Adam Ciućka

- Prezydent Putin dał wyraźny sygnał sprzeciwu wobec antysemityzmu - powiedział agencji Reutersa jeden z liderów społeczności żydowskiej w Rosji.

- Putin był obecny na wielu ważnych imprezach żydowskich, czym pokazał administracji swoją otwartość na tę mniejszość - mówił Berl Lazar, jeden z dwóch rabinów konkurujących w Rosji o palmę pierwszeństwa. Putin, uznawany za zdecydowanego faworyta przyszłorocznych wyborów prezydenckich, odwiedził ostatnio nowo powstałe centrum żydowskie i wziął udział w kilku żydowskich uroczystościach.

Lazar odrzucił jednocześnie sugestie, że problemy prawne, dotykające niektórych z oligarchów, mają związek z ich żydowskim pochodzeniem. - Nigdy wcześniej Żydzi w Rosji nie mogli się czuć tak pewnie i tak optymistycznie patrzyć w przyszłość - powiedział Lazar dziennikarzom. Jego zdaniem najbardziej wyraźna poprawa sytuacji Żydów w Rosji miała miejsce w ostatnich kilku miesiącach.

Instytucjonalny antysemityzm ma w Rosji długą historię. Władze carskie prowadziły wobec Żydów politykę znacznego ograniczenia swobody przemieszczania się i osiedlania jedynie w wybranej strefie oraz w Królestwie Polskim. Zasięg strefy osiedlenia kilkakrotnie pomniejszano, przymusowo wysiedlając ludność żydowską. Towarzyszyły temu pogromy, często inspirowane przez władze.

W czasach komunizmu Żydów podejrzewano o nielojalność, bywało, że usuwano ich z pracy i zamykano ścieżki kariery w zawodach uznawanych za strategiczne dla rozwoju państwa. Po zmianie systemu politycznego wielu Żydów wyemigrowało z Rosji do Izraela, USA i państw Europy Zachodniej.

Obecnie liczbę mieszkających w Rosji Żydów szacuje się na milion osób. Odgrywają oni ważną rolę w rosyjskim życiu społecznym i kulturalnym.

Forum

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20031016135502317