Sisu wesimchu besimchat Tora, untu kawod la-Tora

pon, 27 paź 2003, 15:37:17

Autor: Mateusz Dunikowski

Tańce, śpiew, procesje, polewanie wodą - towarzyszyły tydzień temu świętu Simchat Tora - Radości Tory. Z tej okazji wczoraj również świętowali wspólnie żydzi i chrześcijanie w Warszawie.

Simchat Tora - święto, które rozpoczyna nowy rok liturgiczny. W tym dniu wyjmowane są wszystkie zwoje Tory, aby przez kolejny rok od nowa czytać Pięcioksiąg.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów corocznie organizuje wspólne spotkanie z okazji tego święta. Tak było i w tym roku. Specjanie z Izraela przyleciała Towa Ben Zwi, aby móc zaśpiewać Panu kilka psalmów w języku hebrajskim. Następnie przeczytano cytat z Księgi Powtórzonego Prawa (4,1-14) po hebrajsku, ukraińsku, rosyjsku i po polsku - aby wszyscy uczestnicy spotkania mogli zrozumieć to czytanie. Po komentarzach Piotra Kowalika i o. Tomasza Dostatniego OP, wysłuchaliśmy świadectw Marka Górskiego (prezesa Pax Christi), oraz s. Anny Bodzińskiej NDS (Notre Dame De Sion). Jej świadectwo niewątpliwie musiało poruszyć wszystkich zgromadzonych: opowiadała o swojej miłości do Narodu Wybranego, o tym jak ta miłość skierowała ją do francuskiego zakonu, o tym jak w wyniku tej miłości nawiązała mnóstwo cennych znajomości, oraz rozpoczęła w Jerozolimie studia.

Na koniec tradycyjnie była agapa (spotkanie przy ciastku i herbacie). Miłym zaskoczeniem dla mnie był fakt, że osoby duchowne bez problemu rozmawiały ze świeckimi - co niestety należy do rzadkości na agapach ekumenicznych i międzyreligijnych w moim mieście - Krakowie (gdzie duchowieństwo najczęściej oddala się do osobnego pokoju). 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20031027153717130