Wietnamski mnich kończy strajk głodowy

czw, 30 paź 2003, 10:05:17

Autor: Małgorzata Madej

74-letni Thich Thien Hanh, sekretarz Rady Wykonawczej Zjednoczonego Buddyjskiego Kościoła Wietnamu (UBCV), zakończył wczoraj w Hue strajk głodowy, będący protestem przeciwko represyjnej polityce władz wietnamskich.

Thich Thien Hanh został zatrzymany na skutek ustnego rozkazu władz lokalnych i zamknięty w pagodzie Bao Quoc w Hue bez żadnych wyjaśnień.

15 października wysłał do władz petycję, w której domagał się:

1. respektowania przepisów prawnych przez wladze i zaprzestania aresztowań obywateli na podstawie ustnych rozkazów;

2. zaprzestania zmieniania pagód na cele więzienne i zmuszania współwyznawców do spełniania ról strażników więziennych;

3. wycofania cywilnych współpracowników policji otaczających świątynie, i przywrócenia świątyniom łączności telefonicznej;

4. zwrócenia wolności przywódcom UBCV, aresztowanym lub zatrzymanym od dnia 8 października br.;

5. przerwania "sesji pracy", do których zmuszane są osoby wymienione w punkcie 4;

6. przywrócenie prawa do legalnej działalności UBCV.

Ze względu na brak odpowiedzi ze strony władz, Thich Thien Hanh rozpoczął 19 października o godz. 10.00 strajk głodowy, który kontynuował do godz. 17.00, 28 października. Przerwał protest na prośbę Thich Huyen Quanga, patriarchy UBCV, który obawiał się o życie głodującego, znajdującego się w ciężkim stanie zdrowotnym. Pagoda Bao Quoc jest wciąż otoczona kordonem policyjnym.

Buddyzm, główna religia Wietnamu, jest celem wzmożonych represji władz komunistycznych od 2001 r. Oficjalnie jedyną organizacją zrzeszającą buddystów wietnamskich jest kontrolowana przez władze Wietnamska Sangha Buddyjska (VBS); niezależny Zjednoczony Buddyjski Kościół Wietnamu został zdelegalizowany w 1981 r.

Buddyjscy działacze na rzecz wolności religijnej, demokracji i praw człowieka - patriarcha Thich Huyen Quang i jego zastępca, nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla Thich Quang Do, spędzili ponad 20 lat w więzieniach i aresztach domowych.

Wiosną 2001 r. władze wietnamskie rozpoczęły szeroko zakrojone represje przeciwko członkom UBCV w środkowym i południowym Wietnamie. Siły policyjne otoczyły 115 świątyni opowiadających się za UBCV i odcięły linie telefoniczne. Mnisi i mniszki są nękani niemalże codziennymi przesłuchaniami; chorym odmawia się opieki lekarskiej. Uczestnicy zgromadzenia UBCV w Melbourne w Australii, które odbyło się w dniach 10-12 października, wystosowali do rządu wietnamskiego rezolucję apelującą o uznanie prawa UBCV do oficjalnej działalności. W odpowiedzi na rezolucję, rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Wietnamu odpowiedział 15 października: "Buddyjskie organizacje w Wietnamie zjednoczyły się w 1981 roku i obecnie Wietnamska Sangha Buddyjska jest jedyną organizacją zrzeszającą buddystów wietnamskich. Jakakolwiek dzialalność stwarzająca podziały w tej organizacji sprzeciwia się interesom i natchnieniom buddystów i podkopuje narodową jedność".

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20031030052119289