Robinson wyświęcony

pon, 3 lis 2003, 09:12:59

Autor: Piotr Kalinowski

Wielebny Gene Robinson (56 lat) został konsekrowany wczoraj na biskupa amerykańskiego Kościoła episkopalnego. To pierwszy przypadek wyświęcenia osoby otwarcie przyznającej się do  homoseksualizmu i żyjącej w stałym związku. Ceremonia odbyła się w cieniu protestów wielu anglikanów z całego świata.

Konsekracja odbyła się na stadionie hokejowym Uniwersytetu New Hampshire. Ponad 50 biskupów, w obecności ponad 3 tys. wiernych, po kolei nakładało na ks. Robinsona ręce, podczas gdy ten klęczał przed zwierzchnikiem amerykańskich anglikanów - bp. Frankiem T. Griswoldem.

Chwilę później nowy biskup New Hampshire zaczął bardzo emocjonalną przemowę. - Nie możecie sobie nawet wyobrazić, jaki to dla mnie honor, że zostałem powołany - mówił. Głos Robinsona zaczął się łamać, gdy wspomniał o tych anglikanach, dla których jego święcenia oznaczają cierpienie. - Są ludzie - pełni wiary, wspaniali chrześcijanie - dla których jest to moment ogromnego bólu, dezorientacji i gniewu. (...) Kościół powinien o nich dbać pod każdym względem. Jeśli muszą od nas odejść, zapewniam, że ich powrót zawsze będzie mile widziany w naszej wspólnocie - stwierdził.

Kiedy bp Griswold zapytał zgromadzonych na stadionie wiernych, czy znają jakiekolwiek powody, dla których święcenia nie powinny sie odbyć, troje wiernych sprzeciwiło się konsekracji. - Obecność tutaj łamie moje serce - stwierdził ks. Earle Fox z Pittsburga.

Dwaj mówcy związani z konserwatywną Amerykańsko-Anglikańską Radą oświadczyło: - Nie możemy kontynuować święceń, które są niebiblijnym błędem, które nie tylko mogą doprowadzić do rozłamu Wspólnoty Anglikańskiej, ale także łamią Bogu serce.

Po tych słowach obydwaj opuścili głowy i wraz z sześcioma innymi anglikanami opuścili ceremonię udając się do pobliskiego kościoła, w którym odbywało się "alternatywne nabożeństwo" zoganizowane przez Radę.

Rowan Williams, arcybiskup Canterbury i honorowy zwierzchnik światowego anglikanizmu oświadczył: - Narastające podziały są przyczyną wielkiego smutku. I będą tym bardziej widoczne, gdyż biskupia posługa Robinsona nie zostanie zaakceptowana przez wszystkie Kościoły anglikańskie.

Na podstawie relacji Jonathana Finera, "The Washington Post"

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20031103091259256