Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Godzina policyjna dla birmańskich mnichów

Jak podaje singapurski The Strait Times, władze Myanmaru (dawna Birma) zarządziły godzinę policyjną dla mieszkańców buddyjskich klasztorów, obawiając się eskalacji przemocy między ludnością buddyjską a muzułmańską.

Niepokoje wybuchły 19 października w mieście Kyaukse (pn. Myanmar), a następnie rozszerzyły się do Mandalay (znanego z pięknego wiersza Kiplinga) i do stolicy, Rangunu. Rządząca w Myanmarze junta wojskowa twierdziła w zeszłym tygodniu, że w istocie, zamieszki miały miejsce, ale sytuacja jest pod kontrolą po wprowadzeniu godziny policyjnej w Kyaukse.

Wg naocznych świadków, zamieszki wybuchły podczas październikowych festiwali buddyjskich w Kyaukse, kiedy ktoś z grupy świętujących rzucił kamień na teren buddyjskiej świątyni. Wywołało to gwałtowną reakcję mnichów, którzy posądzili o atak grupę muzułmanów z pobliskiego meczetu. Wybuchła awantura, w której raniono kilku muzułmanów; na szczęście większość z nich znalazło schronienie w domach buddyjskich sąsiadów. Mocno wyolbrzymione wieści o niepokojach dotarły do zaangażowanych politycznie mnichów w Mandalay, którzy ruszyli do Kyaukse, wszczynając po drodze bójki i podpalenia, w wyniku których zginęło około 12 osób, w tym ciężarna kobieta.

Myanmarska junta, obawiając się wzrastających niepokojów mogących przerodzić się w otwarty bunt przeciwko reżimowi, natychmiast rozpoczęła akcję przeciwko duchowieństwu buddyjskiemu, które już niegdyś angażowało się w otwartą rebelię. Buddyjska Sangha otrzymała notę zabraniającą mnichom opuszczanie klasztorów w godzinach od siódmej wieczorem do czwartej rano. Wladze uzyskały również zezwolenie na rewizję buddyjskich klasztorów w Rangunie i Mandalay w poszukiwaniu nielegalnych druków podżegających do niepokojów na tle rasowym i religijnym. Przywódcy społeczności muzułmańskiej w Rangunie zostali zawezwani przez władze i uprzedzeni o konieczności pilnowania meczetów przed ewentualnymi atakami.

Tymczasem sąsiedni Bangladesz wzmocnił straże wzdłuż granicy z Myanmarem, obawiając się napływu uchodźców - tamtejszych muzułmanów Rohingya. Jest to represjonowana przez władze grupa mieszkańców historycznego królestwa Arakanu (w języku jego mieszkańców nazywanego Rakhine, po bengalsku zaś Roshang), które znajdowało się na pn.-zach. terenie obecnego Myanmaru nad Zatoką Bengalską, i było przykładem istnego tygla etniczno-religijnego. Część mieszkańców Arakanu wyznawała buddyzm theravady, część islam, importowany z sułtanatu Bengalu; zajmowali się głównie piractwem i handlem niewolnikami, a ich głównym portem był Chittagong, zdobyty w 1578 r. W złotym okresie historii Arakanu (lata 1570-1630) główne skrzypce w arakańskiej flocie grali chrześcijańscy najemnicy, przeważnie Portugalczycy. Po czterdziestu latach okupacji birmańskiej w latach 1784-1825 Arakan znalazł się w wyniku pierwszej wojny angielsko-birmańskiej pod panowaniem Brytyjczyków; zaowocowało to m.in. nowym napływem ludności muzułmańskiej z sąsiedniego Bengalu. Była to grupa o wysokiej świadomości własnej odrębności, o wiele mniej skłonna do asymilacji i współpracy z wyznającymi buddyzm tybeto-birmańskimi plemionami. Brali oni poważny udział w birmańskich wojnach domowych po 1947 r., a obecnie angażują się w działaność antyrządową i separatystyczną.

The Strait Times: http://straitstimes.asia1.com.sg


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20031103094612434

No trackback comments for this entry.
Godzina policyjna dla birmańskich mnichów | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń