Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Brandenburgia ma konkordat

W dniu wczorajszym podpisany został w Poczdamie konkordat między Stolicą Apostolską a Landem Brandenburgii. W imieniu Watykanu konkordat parafował odchodzący nuncjusz apostolski w Niemczech abp Giovanni Lajolo, a w imieniu rządu krajowego Brandenburgii socjaldemokratyczny premier Matthias Platzek. 

Nowe kraje związkowe, tzn. takie, które dawniej były częścią Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD) uregulowały stosunki Państwo-Kościół do połowy lat 90-tych.

 

W Brandenburgii od lat toczy się spór między władzami a Kościołami o lekcje religii w szkołach. Rząd Brandenburgii jako pierwszy i jedyny do tej pory w Niemczech wprowadził zajęcia z tzw. nauki życia-etyki-religii (w skrócie LER). Konkordat gwarantuje Kościołowi Rzymskokatolickiemu w Brandenburgii, że lekcje religii zostają uznane za przedmiot szkolny.

 

Dokument gwarantuje wolność sumienia i wyznania dla rzymskich katolików. W procesach sądowych księżom rzymskokatolickim zastrzeżone jest prawo odmowy zeznań, jeśli miałyby one złamać tajemnicę spowiedzi. Ponadto Brandenburgia zobowiązuje się do wypłacania Kościołowi co roku miliona euro wraz z corocznym dodatkiem na utrzymanie kościołów w wysokości 100 tysięcy euro.

 

W ten sposób rząd krajowy wypłaca zadośćuczynienie Kościołowi Rzymskokatolickiemu, który utracił w wyniku Reformacji liczne majątki (grunty rolne, dobrze prosperujące klasztory), gwarantujące stałe źródła dochodu. Wspólnota rzymskokatolicka w Brandenburgii liczy obecnie ok. 100 tys. członków. Dla porównania Kościół Ewangelicki (teren Brandenburgii obejmuje swoją jurysdykcją Ewangelicki Kościół Krajowy Berlina i Brandenburgii), posiadający ponad pół miliona wiernych otrzymuje od landu 11 milionów euro.

 

Szczególne rozwiązanie prawne objęło zabytkowy klasztor cystersów w Neuzelle, miejscowości położonej zaledwie kilkanaście kilometrów od polskiej granicy państwowej. Klasztor został zsekularyzowany w 1817 roku, a obecnie jest własnością landu, który nieodpłatnie przekazał w użytkowanie Kościołowi Rzymskokatolickiemu wraz z finansowym wsparciem 50 tys. euro rocznie.

 

Chrześcijanie, jakiegokolwiek wyznania, stanowią ok. 20% wszystkich mieszkańców Brandenburgii. Po zakończeniu drugiej wojny światowej jeszcze ponad 80% Brandenburczyków należało do Kościoła Ewangelickiego, a kilka procent do Kościoła Rzymskokatolickiego. W wyniku agresywnej propagandy komunistycznej NRD i prześladowaniom liczba chrześcijan w Brandenburgii spadła do dramatycznego poziomu. Obydwa Kościoły, obejmujące terytorialnie Land Brandenburgii borykają się z poważnymi problemami finansowymi, o których pisaliśmy w naszym serwisie Kosciol.pl.

Zobacz także:

Kosciol.pl: Wierni za kardynałemOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20031114121941157

No trackback comments for this entry.
Brandenburgia ma konkordat | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń