Brandenburgia ma konkordat

pią, 14 lis 2003, 12:19:41

Autor: Dariusz Bruncz

W dniu wczorajszym podpisany został w Poczdamie konkordat między Stolicą Apostolską a Landem Brandenburgii. W imieniu Watykanu konkordat parafował odchodzący nuncjusz apostolski w Niemczech abp Giovanni Lajolo, a w imieniu rządu krajowego Brandenburgii socjaldemokratyczny premier Matthias Platzek.

 

Nowe kraje związkowe, tzn. takie, które dawniej były częścią Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD) uregulowały stosunki Państwo-Kościół do połowy lat 90-tych.

 

W Brandenburgii od lat toczy się spór między władzami a Kościołami o lekcje religii w szkołach. Rząd Brandenburgii jako pierwszy i jedyny do tej pory w Niemczech wprowadził zajęcia z tzw. nauki życia-etyki-religii (w skrócie LER). Konkordat gwarantuje Kościołowi Rzymskokatolickiemu w Brandenburgii, że lekcje religii zostają uznane za przedmiot szkolny.

 

Dokument gwarantuje wolność sumienia i wyznania dla rzymskich katolików. W procesach sądowych księżom rzymskokatolickim zastrzeżone jest prawo odmowy zeznań, jeśli miałyby one złamać tajemnicę spowiedzi. Ponadto Brandenburgia zobowiązuje się do wypłacania Kościołowi co roku miliona euro wraz z corocznym dodatkiem na utrzymanie kościołów w wysokości 100 tysięcy euro.

 

W ten sposób rząd krajowy wypłaca zadośćuczynienie Kościołowi Rzymskokatolickiemu, który utracił w wyniku Reformacji liczne majątki (grunty rolne, dobrze prosperujące klasztory), gwarantujące stałe źródła dochodu. Wspólnota rzymskokatolicka w Brandenburgii liczy obecnie ok. 100 tys. członków. Dla porównania Kościół Ewangelicki (teren Brandenburgii obejmuje swoją jurysdykcją Ewangelicki Kościół Krajowy Berlina i Brandenburgii), posiadający ponad pół miliona wiernych otrzymuje od landu 11 milionów euro.

 

Szczególne rozwiązanie prawne objęło zabytkowy klasztor cystersów w Neuzelle, miejscowości położonej zaledwie kilkanaście kilometrów od polskiej granicy państwowej. Klasztor został zsekularyzowany w 1817 roku, a obecnie jest własnością landu, który nieodpłatnie przekazał w użytkowanie Kościołowi Rzymskokatolickiemu wraz z finansowym wsparciem 50 tys. euro rocznie.

 

Chrześcijanie, jakiegokolwiek wyznania, stanowią ok. 20% wszystkich mieszkańców Brandenburgii. Po zakończeniu drugiej wojny światowej jeszcze ponad 80% Brandenburczyków należało do Kościoła Ewangelickiego, a kilka procent do Kościoła Rzymskokatolickiego. W wyniku agresywnej propagandy komunistycznej NRD i prześladowaniom liczba chrześcijan w Brandenburgii spadła do dramatycznego poziomu. Obydwa Kościoły, obejmujące terytorialnie Land Brandenburgii borykają się z poważnymi problemami finansowymi, o których pisaliśmy w naszym serwisie Kosciol.pl.

Zobacz także:

Kosciol.pl: Wierni za kardynałem

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20031114121941157