Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Dzieci w świątyni - japońskie święto Shichi-go-san

W dniu 15. listopada do shintoistycznych świątyń Japonii ciągną rodziny z wystrojonymi, zaaferowanymi dziećmi. Głównymi bohaterami święta są trzyletnie dzieci płci obojga, pięcioletni chłopcy oraz siedmioletnie dziewczynki.

Święto Shichi-go-san (co tłumaczy się na polski jako "siedem-pięć-trzy" i oznacza wiek uczestniczących w nim dzieci) jest pozostałością shintoistycznych ceremonii inicjacyjnych. W tym dniu rodzice prowadzą swoje pociechy do świątyni, by przedstawić je lokalnemu bóstwu i prosić o opiekę nad nimi. Przede wszystkim dziewczynki (obecnie coraz rzadziej chłopcy) po raz pierwszy uczestniczą w święcie po ukończeniu trzech lat - niegdyś od tego momentu przestawano golić im główki i zapuszczano im włosy. Chłopcy świętują Shichi-go-san po ukończeniu pięciu lat, kiedy po raz pierwszy wkładają hakama (tradycyjne szerokie spodnie), a dziewczynki ponownie po ukończeniu lat siedmiu, kiedy po raz pierwszy zakładają do kimona pas obi.

Shichi-go-san obchodzone było kiedyś jedynie na dworze cesarskim i wśród arystokracji. Dzieci niższych warstw prowadzono do świątyni dopiero po ukończeniu przez nie siódmego roku życia, co miało związek z wysoką śmiertelnością - dzieci do lat siedmiu uważano ogólnie za "dzieci boże", i dopiero po ceremonii inicjacji stawały się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. Shichi-go-san w obecnym kształcie zaczęto obchodzić dopiero w okresie Meiji (1868-1912).

Uroczyście ubrane dzieci - dziewczynki w kimonach, chłopcy coraz częściej w garniturach, chociaż szarawary hakama też się jeszcze zdarzają - obmywają rączki specjalnym czerpakiem, wrzucają kilka pieniążków do świątynnej skarbony, po czym dzwonią w dzwon i składają bóstwu przepisowy pokłon. Rodzice kupują dzieciom tradycyjne biało-czerwone lizaki zwane chitose ame ("chitose" oznacza "tysiąc lat") w specjalnym opakowaniu z wizerunkami przynoszących szczęście zwierząt: żółwia i żurawia.

Shichi-go-san jest zazwyczaj obchodzone w najbliższej świątyni shintoistycznej, ale zdarza się, że cała rodzina wybiera się uroczyście do jakiegoś szczególnie sławnego przybytku. W zeszłym roku np. wielką tokijską świątynię Meiji-jingu, w której czci się cesarza Meiji i jego małżonkę cesarzową Shoken, odwiedziło ponad 800 rodzin.


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20031115085248536

No trackback comments for this entry.
Dzieci w świątyni - japońskie święto Shichi-go-san | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
łacinnik pon, 17 lis 2003, 10:34:02
Znowu się muszę czepiać, chociaż niezbyt to lubię. Przejrzałem sobie dzisiaj artykuły w kosciol.pl na kilka stron wstecz i odkryłem, że nie ma żadnej (!) wzmianki o święcie Wszystkich Świętych. Informujecie o świętach żydowskich (bardzo dobrze), o świętach protestanckich (b.dobrze) - nawet o świętach w religiach pogańskich (0 czym świadczy powyższy artykół, też dobrze). Ale gdzie są informacje o świętach katolickich? Przecież obcowanie świętych to jedna z najważniejszych prawd w katolicyzmie a święto Wszystkich Świętych to jedno z najważniejszych świąt. Jedyne święto, o którym pisaliście 1-szego listopada to Dzień Religii Prawosławnej we Francji. Czyżbyście się bali. że wszyscy święci przyćmią blask Święta Reformacji czy dnia podpisania wspólnej deklaracji?
Jestem dość zdezorientowany.
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń