Katolicy chcą dialogu z episkopalianami

sob, 15 lis 2003, 18:39:33

Autor: Tomasz Terlikowski

- Kościół katolicki w Stanach Zjednoczonych nadal pragnie rozwijać dialog ekumeniczny z anglikanami - powiedział arcybiskup Alexander Brunett, współprzewodniczący Międzynarodowej Komisji Katolicko-Anglikańskiej. Informuje o tym za Radiem Watykańskim serwis Opoka.

Abp Brunett powiedział, że wybór i niedawna konsekracja na biskupa Kościoła Episkopalnego osoby żyjącej do lat w związku homoseksualnym sprzeczna jest z podpisaną przed dziesięciu laty wspólną deklaracją o zagadnieniach moralnych. Z dokumentem tym sprzeczna jest również praktyka błogosławienia par homoseksualnych, stosowana przez diecezje anglikańskie w Kanadzie.

Podpisana przed dziesięciu laty deklaracja „Życie w Chrystusie” została zaaprobowana przez gromadzącą przedstawicieli Kościoła Anglikańskiego na całym świecie Konferencję Lambeth w 1998 roku. Gremium to wypowiedziało się również przeciwko udzielaniu święceń kapłańskich czy biskupich osobom znanym z zachowań homoseksualnych.

Jak stwierdził arcybiskup powstał więc nowy problem w dialogu z anglikanami, którzy nie dochowują zawartych przez siebie porozumień. Mimo to dialog katolicko-anglikański trwa nadal. Świadczy o tym choćby fakt, że prawdopodobnie w styczniu przyjęta zostanie nowa anglikańsko-katolicka deklaracja roli Najświętszej Maryi Panny w dziele zbawienia.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20031115183933499