Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kościoły solidarnie przeciw antysemityzmowi Hohmanna

3. października br. podczas specjalnego posiedzenia posłów z frakcji Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) w Fuldzie Martin Hohmann wygłosił okolicznościowe przemówienie z okazji Dnia Niemieckiej Jedności, w którym zawarte były jednoznacznie antysemickie poglądy. O sprawie szeroko informowała również polska prasa, między innymi sobotnio-niedzielne wydanie Gazety Wyborczej. Wypowiedź Hohmannna oceniono jako pierwsze po wojnie spójne przedstawienie antysemityzmu w Niemczech. Głos w tej niezwykle kontrowersyjnej sprawie zabrały także dwa największe Kościoły chrześcijańskie w Niemczech: Kościół Rzymskokatolicki i Ewangelicki.

Martin Hohmann (na zdj.) znany jest w Niemczech z konserwatywnych poglądów. Jako jeden z nielicznych posłów udzielił stanowczego poparcia papieżowi Janowi Pawłowi II w jego sprzeciwie dla związków gejowskich. Wraz z nieżyjącym już arcybiskupem Fuldy Johannesem Dybą ostro krytykował finansowanie przez kasy chorych zabiegów aborcyjnych. Hohmann zasłynął też swoim sprzeciwem wobec wypłacania odszkodowań przez Kościół Rzymskokatolicki dla ofiar nazizmu, a dokładnie przymusowych robotników pracujących dla Kościoła w czasie Trzeciej Rzeszy.

Przewodniczący rzymskokatolickiej Konferencji Biskupów Niemieckich i zwierzchnik Diecezji Moguncji (Mainz) kardynał Karl Lehmann jednoznacznie wypowiedział się przeciwko jakiejkolwiek formie antysemityzmu. Kardynał skrytykował użyte przez Hohmanna pojęcie „narodu oprawców” (Tätervolk), argumentując, że pojęcia ofiary i oprawcy mogą być pomocne przy opisywaniu zachowań pojedynczych osób, a nie zachowania całych narodów:

Bardzo liczni Żydzi byli aktywni w kierownictwie (bolszewickim) oraz w plutonach egzekucyjnych Czeka. Możnaby więc o Żydach powiedzieć z pewna dozą słuszności, że byli rasą oprawców. Może to brzmieć okropnie, ale to ta sama logika, według której Niemcy nazywani są rasą oprawców.” - powiedział Hohmann.

Kardynał Lehmann odiósł się negatywnie do porównania Hohmanna, że za bolszewizm najbardziej odpowiedzialni są Żydzi i że bolszewizm podobnie jak narodowy socjalizm stanowi wyraz bezbożności, dlatego też i Żydzi mogą być rzekomo postrzegani jako Tätervolk.

Kardynał Lehmann powiedział, że sformułowania tego typu ukazują historycznie źle zbudowaną konstrukcję: „Chrześcijanie wiedzą także dziś, jak bardzo osoby przyznające się do chrześcijańskiej wiary i ci, którzy ją reprezentują w wielkim zaślepieniu uczestniczyli w zbrodniach przeciwko Żydom. Papież Jan Paweł II przypomniał o tym dobitnie w swoich prośbach o wybaczenie podczas Roku Jubileuszowego 2000.

W między czasie przeważającą ilością głosów Hohmanna wykluczono z frakcji (195 z 244), jednakże niemieckie elity polityczne, a także Kościoły niepokoi fakt, jak wiele osób stanęło w obronie słów Hohmanna, który otrzymał tysiące listów z wyrazami solidarności.

Stanowisko stracił m.in. generał Günzel, szef jednostki specjalnej KSK, który udzielił jednoznacznego poparcia Hohmannowi. Zaistniała sytuacja na nowo otwiera debatę wokół pojęcia niemieckiej odpowiedzialności i historii. Wielu polityków zastanawia się nad stworzeniem szczególnego programu edukacyjnego w niemieckich szkołach.

Głos w sprawie zabrał też nowo wybrany prezes Rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD) bp Wolfgang Huber. Biskup Huber powiedział, że z respektem przyjął decyzję frakcji parlamentarnej CDU/CSU o wykluczeniu Hohmanna z klubu, stanowczo sprzeciwiając się instrumentalizowaniu wiary chrześcijańskiej. Biskup wyraził też żal, że Hohmann sam nie wyciągnął konsekwencji z wypowiedzianych słów.

Zobacz także:

Pełny tekst przemówienia Martina Hohmanna MdB

Życiorys Martina Hohmanna (strony Bundestagu)

Luteranie.pl: Bp Wolfgang Huber o zbrodniach hitlerowskich

Kosciol.pl: Zanim postawi się pomnik wypędzonym, trzeba opłakać tych, których się zabiło - problem wypędzenia i pamięciOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20031117143830867

No trackback comments for this entry.
Kościoły solidarnie przeciw antysemityzmowi Hohmanna | 13 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Kościoły solidarnie przeciw antysemityzmowi Hohmanna
mateusz pon, 17 lis 2003, 15:26:55
Albo nie znam reszty wypowiedzi Hohmanna, albo czegoś nie rozumiem. Z tego co wyczytałem, Hohmann jest przeciwko nazywaniu jakiegokolwiek narodu, narodem oprawców.Jest przeciwny przypisywaniu win III Rzeszy wszystkim Niemcom jako narodowi. Wg niego jest to niesprawiedliwe analogicznie jak niesprawiedliwym byloby nazwanie Zydow narodem oprawcow ze wzgledu na duza ich ilosc w aparacie Zwiazku Radzieckiego.

Bardzo prosze o wytlumaczenie mi na czy polega antysemityzm Hohmanna.

---
Mateusz
 
O co ta wrzawa?
montsegur pią, 21 lis 2003, 04:54:39
Czytalem mowe Hohmanna. Nic specjalnego. Ani jako mowa, ani jako informacja. Proste statystyki, ktory kazdy moze znalezc. W Polsce publikuje je od lat Korwin-Mikke. Ale Hohmann to: 1. NIEMIEC, 2. Polityk, 3. Czlonek jednej z glownych partii RFN. STAD ta wrzawa. Jest antysemita? Z mowy to nie wynika.

Szereg lat temu glosno bylo o niem. partii Republikanow i jej szefie Schonhuberze. Np. \"GazWyb\" ciagle pisala o nich jako \"neonazistach\". A. Michnik wrecz stwierdzil, ze \"wystarczy siegnac\" do ich publikacji, by wiedziec, ze nimi sa. Skorzystalem wiec z jego rady i SIEGNALEM do: gazety owej partii (\"Der Republikaner\"); programu wyborczego; ksiazek Franza Schonhubera (wtedy osiagalne byly: \"Ich war dabei\" i \"Trotz Allem Deutschland\"). Porownanie wyszlo tak: miedzy tym, co mowiono o REPsach, a tym, co realnie dalo sie \"na nich\" znalezc, byla roznica jak miedzy \"Pieklem\" a \"Niebem\".

Wiec i teraz do \"rzucania kamieniem\" w obecnego \"grzesznika\" nie dolacze (zwl. ze zalaczona mowa dostarcza mniej jeszcze powodow niz to, co pisali REPs o sobie). Przylaczenie sie byloby przykl. widzenia \"zdzbla\" w czyims oku i niewidzenia \"belki\" we wlasnym. Z powodow religijnych (i innych) wielu \"naszych\" dokopuje innym wiarom. I tez sie upieram, ze \"wystarczy siegnac\" do wielu publikacji, a i internetow tez. Do czego szczerze zachecam. Politycy manipuluja, a koscioly daja robic sie \"w balona\" i jeszcze innych tez same probuja robic.

Einfach ein Hexenjagd und keine Illusion mehr.


Cheers!!!
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń