Wiesel krytykuje Papieża

pią, 21 lis 2003, 11:21:40

Autor: Adam Ciućka

Elie Wiesel, laureat pokojowego Nobla w 1986 r., skrytykował wypowiedź Jana Pawła II, w której papież odniósł się z dezaprobatą do budowanego przez Izrael muru, który ma oddzielić terytoria izraelskie i palestyńskie.

- Od przywódcy duchowego jednej z największych i najważniejszych religii na świecie oczekiwałem czegoś zupełnie innego, a mianowicie oświadczenia potępiającego terror i zabijanie niewinnych, bez domieszki politycznych uwag, a przede wszystkim bez porównywania tych spraw do działania wyłącznie dla samoobrony - powiedział Wiesel dziennikowi "Corriere della Sera". - Takie upolitycznianie terroryzmu jest błędem - dodał.

W niedzielę Jan Paweł II powiedział, że "Ziemi Świętej potrzeba mostów, a nie murów", a mur budowany przez Izrael "przez wiele osób postrzegany jest jako nowa przeszkoda na drodze do pokojowego współistnienia". Jednocześnie papież potępił zamachy terrorystyczne i wezwał do wznowienia negocjacji.

Elie Wiesel urodził się w 1928 r. w Rumunii, w rodzinie chasydów. W czasie wojny przeszedł przez obozy Auschwitz i Buchenwald, po wojnie przebywał we Francji, a od 1956 r. w USA. Jest pisarzem i dziennikarzem upamiętniającym Zagładę, autorem terminu "Holokaust". W 1986 r. otrzymał pokojowego Nobla. Komitet nagrody napisał wówczas, że Wiesel "stał się jednym z najważniejszych liderów i przewodników duchowych w czasie, gdy światem władają przemoc, represje i rasizm".

Forum Znak

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20031121112140917