Żołnierz męczennik z Czeczenii

nie, 23 lis 2003, 10:19:50

Autor: Tomasz Terlikowski

Wyprostowane plecy, wypastowane buty, wojskowy kamuflaż - młody żołnierz takk ubrany stoi, jak na paradzie wojskowej. Ale to nie jest zwykły obraz sławiący męstwo rosyjskich żołnierzy. Zdradza to aureola nad głową wojskowego. Tak wygląda ikona żołnierza Eugeniusza Rodionowa, który zginął podczas wojny w Czeczenii.

Portrety Rodionowa przez wielu prawosławnych traktowane są jak ikony. Na niektórych z nich żołnierz przedstawiony jest w mundurze, na innych w tradycyjnych szatach świętych. Na niektórych ma w rękach broń, na innych trzyma w nich krzyż. W każdym przypadku jednak przedstawiony jest jako święty - nad głową ma aureolę.

Za świętego nie uznała go Cerkiew, ale ludowy kult. Władze Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej ostro przypominają, że jest to naruszenie tradycji prawosławnej, bowiem świętość - to nie popularność, a ikony nie można traktować, jak plakatu. Proces kanonizacyjny jest długi i skomplikowany, a rozpocząć i zakończyć go mogą tylko władze cerkiewne.

Oczywiście, i o tym także trzeba pamiętać, często zdarza się tak, że kult ludowy jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia procesu kanonizacyjnego, ale nie zawsze.

Żywoty Rodionowa są obecnie rozpowszechniane w tysiącach wersji. We wszystkich wspólne jest jednak przekonanie, że został on zamęczony przez Czeczenów za to, że nie chciał wyrzec się wiary prawosławnej i zdjąć maleńkiego krzyżyka z szyi. Taką wersję mieli przekazać matce chłopca Czeczeńcy, którzy wskazali jej miejsce, gdzie został pochowany. Pokazał w ten sposób - podkreślają jego czciciele, że po latach wojującego ateizmu Rosja nadal zdolna jest wydawać męczenników.

Na kult składa się również fakt, że dla wielu młodych żołnierzy walczących w Czeczenii - Eugeniusz jest prawdziwym wzorem, ale i kimś bliskim. - Widziałem wielu chłopców, którzy modlą się przed jego grobem. Oni czują, że porzucili ich dowódcy, państwo, ojczyzna, a Żenia jest jednym z nich - podkreśla Aleksander Makiejew, oficer destanowiec, kierujący Funduszem Pomocy Żołnierzom.

Prawosławni oddający kult Rodionowi zapewniają, że z jego ikonek często rozchodzi się piękny zapach.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20031123101950846