Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kościół Norwegii: nikogo nie odrzucamy

Kościół Norwegii jest głęboko przejęty katastrofalnymi rozmiarami epidemi HIV/AIDS - stwierdzono w rezolucji, jaką jednomyślnie uchwalił 22. listopada Synod Generalny. Podczas debaty na temat wyzwań, jakie niesie za sobą "dżuma XX wieku", synodałowie położyli nacisk na cztery aspekty: stygamtyzację, seksualność, dialog i globalną sprawiedliwość. Przypomnieli, że wielu chorych wciąż czuje się odrzuconych przez Kościół.

 

Synod Generalny - który jest najważniejszym ciałem reprezentującym Kościół Norwegii - wezwał norweskie władze, aby zwiększyły nacisk na obniżenie kosztów, jakie ponoszą chorzy podczas leczenia AIDS, zwiększyły pomoc dla działań zapobiegających szerzeniu się choroby oraz udoskonalania procesu leczenia. Synod zaapelował także do władz o działania na rzecz walki z ekonomicznymi siłami, które wykorzystują kobiety w przemysle pornograficznym i handlu usługami seksualnymi.

Zgodnie z zaleceniami synodałów, kongregacje Kościoła Norewgii powinny otwarcie dyskutować na temat problemów związanych z HIV/AIDS i przeciwstawiać się sytuacjom stygmatyzacji i dyskryminacji chorych i ich rodzin. Luteranie zostali wezwani także do prowadzenia bezpiecznych domów pomocy dla zakażonych i chorych, ze szczególnym uwzględnieniem imigrantów, bezdomnych, homoseksualistów i narkomanów.

Statystycznie 1/3 Norwegów żyjących z HIV/AIDS zakaziła się podczas kontaktów heteroseksualnych. Niektórzy zakażeni homoseksualiści czują się podwójnie naznaczeni: ze względu na swoją orientację i chorobę. Wielu z nich uważa, że są też stygmatyzowani przez Kościół i że nie ma dla nich miejsca w chrześcijańskiej społeczności. Rezolucja Synodu Generalnego stwierdza jednoznacznie: "(...) powinniśmy zmienić nasze nastawienie i pokazywać, że jest wśród nas dużo miejsca i chęci, aby wśród nas odnalazły się osoby o homoseksualnej orientacji (...)".

W paragrafie dotyczącym seksualności Synod stwierdził, że niezbędne jest przełamanie ciszy i wstydu, jaki do tej pory wiązał się z pracami Kościoła dotyczącymi tych kwestii. - Dyskusja na temat seksualności musi zawierać takie wartości jak miłość, odpowiedzialność, wierność i wzajemny szacunek bez odrzucenia chrześcijańskich zasad etycznych - stwierdzili synodałowie. Wezwali rząd Królestwa Norwegii do obchodzenia Światowego Dnia Walki z AIDS, który przypada 1. grudnia.

Kościół Norwegii rozesłał do wszystkich kongregacji właściwe materiały informacyjne i modlitewne, związane z problemem. Mottem obrad było hasło: "Kościół jako wspólnota służebna".Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20031129124052361

No trackback comments for this entry.
Kościół Norwegii: nikogo nie odrzucamy | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń