Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Birmańska junta szpeci buddyjskie miasto świątyń

Władze Myanmaru, ignorując protesty międzynarodowych instytucji kulturalnych, rozpoczęły budowę ponad 60-metrowej wieży widokowej w centrum Bagan - starożytnego miasta świątyń, jednego z największych w Azji kompleksu archeologicznego.

Ponad tysiącletnie Bagan, stara stolica Birmy, porównywane jest z kambodżańskim Angkor Wat. W okresie szczególnego rozkwitu buddyzmu na tych terenach, na przestrzeni 243 lat (XI-XIII w.), zbudowano w Bagan ponad 4400 samych pagód; liczba budowli sakralnych wzniesionych do roku 1287, kiedy miasto zostało zdobyte przez chana Kubilaja, przekraczała 13 tysięcy. Po najeździe Kubilaja stolica popadła w ruinę, stając się schronieniem bandytów i, jak wierzą miejscowi, siedliskiem duchów, a rzeka Ayeyarwady zalała ponad jedną trzecią część miasta. Obecna liczba zabytków kultu religijnego w Bagan - ponad 2200 świątyń - jest tylko ułamkiem dawnej świetności.

W przeciwieństwie do ukrytego w dżungli Angkor Wat, świątynie Bagan wznoszą się na równinie, otoczone polami ryżowymi. Nie trzeba wspinać się na szczyt któregoś z budynków, jak w Angkor, żeby zobaczyć resztę. Wystarczy wyjść przed świątynię Sulamani wczesnym rankiem, albo przed świątynię Gawdawpalin późnym popołudniem, żeby ujrzeć zapierający dech w piersi widok słońca wstającego i zapadającego nad morzem fantastycznych budowli - gdzie okiem sięgnąć, wyrastają ogromne pagody z wysokimi kopułami, malutkie świątynie ze szpicami w kształcie kolb kukurydzy i piramidy z tarasami, łudząco podobne do babilońskich zikkuratów.

Ale dla panującej junty piękno Bagan stanowi przede wszystkim źródło dochodów; władze zdecydowały się na umożliwienie pstrykania zdjęć turystom prostodusznym na tyle, by nie przeszkadzała im upiorna ceglana budowla, wyrastająca pośrodku starożytnego miasta. Wewnątrz mają się znajdować restauracje i sklepy z pamiątkami, a w sąsiedztwie planowany jest ogród widokowy i pole golfowe. Już teraz na miejscu planowanej budowy wznosi się dźwig za metalowym ogrodzeniem. Wieża, której budowa ma się zakończyć w 2005 r., będzie wyższa od wszystkich budowli Bagan prócz jednej - potężnej świątyni Thatbyinnyu.

Obywatele Myanmaru nie ośmielają się sprzeciwiać, jedynie zagraniczni historycy sztuki i naukowcy protestują przeciwko projektowi budowy, nazywanemu wręcz kulturową zbrodnią. UNESCO wystosowała już oficjalny protest do rządu Myanmaru. Protest został zignorowany. Zagraniczni archeolodzy pracujący w Bagan twierdzą, że dla władz liczą się tylko zyski z turystyki, a nie wartość kulturalna zabytków. Ponad połowa świątyń w Bagan zostaje odbudowana bez odpowiednich badań poprzedzających rekonstrukcję; często budynek zostaje odtworzony jedynie w przybliżeniu, na podstawie wyglądu lepiej zachowanego sąsiedniego. W rezultacie Bagan zostaje oszpecony fałszywkami, ordynarnie zlepionymi z nowych cegieł i cementu. Rekonstrukcje bywają tragicznymi pomyłkami, jak w przypadku posągu boga Wisznu w jednej ze świątyń, gdzie oryginalnie czteroręka statua otrzymała ekstra dwie ręce.

Rządząca Myanmarem junta wojskowa boryka się z kłopotami finansowymi, które są wynikiem m.in. miedzynarodowych sankcji. Co roku kraj odwiedza zaledwie 75 tys. turystów. Opozycyjni działacze birmańscy z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla panią Aung San Suu Kyi na czele wciąż apelują do społeczności międzynarodowej o zaprzestanie odwiedzania Myanmaru, i tym samym wspierania reżimu.

źródło: BurmaNet News
http://www.burmanet.org


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20031202173327977

No trackback comments for this entry.
Birmańska junta szpeci buddyjskie miasto świątyń | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń