O Bogu, kobietach i Samoobronie, czyli koncert Tomasza Żółtko w Lesznie

czw, 4 gru 2003, 02:05:20

Autor: Marcin Błaszkowski

3. grudnia 2003 r. odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury przy ul. Chrobrego koncert Tomasza Żółtko. Temu wydarzeniu patronowali Prezydent Miasta Leszna, Radio ELKA, gazeta ABC oraz Telewizja Leszno. Organizatorem była leszczyńska Parafia Ewangelicko-Augsburska. Koncert zamknął akcję "Prezent pod choinkę" prowadzoną przez parafię ewangelicką. Celem akcji było przygotowanie prezentów dla dzieci na Ukrainie. Podczas charytatywnej inicjatywy pojawił się pomysł, aby prezenty z Leszna pojechały do domu dziecka w zaprzyjaźnionym z Lesznem Stryju.

Dzięki zaangażowaniu młodzieży szkolnej, dyrektorów szkół, pracowników Urzędu Miasta, leszczyńskich mediów, osób prywatnych oraz leszczyńskich ewangelików z ks. Sławomirem Sikorą na czele akcja okazała się sukcesem. W Lesznie zebrano około 400 paczek, co najprawdopodobniej jest najlepszym wynikiem w kraju.

 

W ramach podziękowania Parafia Ewangelicko-Augsburska w Lesznie zorganizowała koncert. Tomasz Żółtko zaśpiewał na nim piosenki ze swych ostatnich trzech płyt. Tak jak na wielu koncertach, świetnie nawiązał kontakt z publicznością. Śpiewając poruszał często tematy tabu.

 

Jego twórczość przesycona jest wartościami chrześcijańskimi, ale rozumianymi w sposób biblijny, a nie dewocyjny. Piętnował odświętne traktowanie chrześcijaństwa, miłość do murowanych kościołów, zamiast do innych ludzi. Przekonywał publiczność do poszanowania małżeństwa, śpiewając: "Spodnie dla swej kobiety bracie noś i nie ściągaj ich byle gdzie."

 

Piętnował dewocję i nienawiść. Nie zostawił przysłowiowej suchej nitki na polskim antysemityzmie, który jego zdaniem jest smutną codziennością szarych blokowisk. Przypomniał słuchającym, że Jezus był Żydem, a Maria nie była "katoliczką spod Częstochowy".

 

Nie zapomniał o nowomodnych businessmen'ach wypominając im pustkę intelektualną i kulturalną.

Zaśpiewał również utwór "Bóg kocha chorych na AIDS", którego emisja została zablokowana w większości komercyjnych stacjach radiowych ze względu na szokujące ukazanie stosunku tych, którzy nie są zakażeni do tych, którzy są.

 

Publiczność dopisała zarówno liczebnie, jak i w sensie odbioru. Koncert ten nie był wydarzeniem nastawionym na tzw. "komercję", miał za zadanie inspirowanie do przemyśleń.

 

Tomasz Żółtko na koniec poruszył dwie kwestię. Kolejny raz zaszokował publiczność zachęcając do czytania poezji, "choćby dlatego, że Samoobrona ma już 13 procentowe poparcie" a zakończył krótką osobistą refleksją na temat sensu życia z "przyjacielem grzeszników" - Jezusem Chrystusem, który wyciąga swych wiernych z największych opresji.

 

Na pożegnanie zaapelował, aby kochać podróżujących grajków, takich jak on, których płyty nie są dostępne w "dobrych sklepach muzycznych"! Leszczyńska publiczność okazała mu wiele sympatii.

 

Oficjalna strona Tomasza Żółtko

Oficjalna strona miasta Leszno

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20031204020525978