Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Szpital dla świątynnych małpek

Wczoraj (3. grudnia) w Lop Buri, o godzinie 10.30 czasu miejscowego, tajny radca generał Surayudh Chulanont w imieniu króla Tajlandii dokonał uroczystego otwarcia pierwszego w kraju szpitala dla małp. Szpital został zbudowany w celu leczenia chorych i rannych zwierząt, kontrolowania ewentualnych epidemii oraz dla celów badawczych.

 

Pacjenci szpitala to głównie makaki zamieszkujące świątynię San Phra Karn, zwaną "świątynią małp". Przybytek został zbudowany w okresie panowania khmerskiego w stylu kultury Dvaravati jako świątynia bramińska; po przejęciu kontroli nad królestwem Lop Buri przez Tajów w XIII w., w początkach okresu Sukhothai, zamieniono go w świątynię buddyjską.

Obecnie dawne hinduistyczne tradycje San Phra Karn podtrzymują hordy małpek o kremowym futrze, których w świątyni i wokół sąsiedniej stupy Phra Prang Sam Yod mieszka ponad dwa tysiące. Pobłażliwi wobec zwierząt, szczególnie małp, buddyjscy wierni rozpieszczają je, znosząc im owoce mango, banany, gotowane jajka, fasolę i inne przysmaki. Od piętnastu lat mieszkańcy miasta co roku fundują makakom z San Phra Karn poprzedzany procesją powitalną specjalny bankiet składający się z ciastek, owoców, kukurydzy, ziaren słoneczników i smażonego ryżu - w tym roku odbył się on 30 listopada; podzielony był na dwie zmiany (jedna o dziesiątej rano, druga o czternastej), a przy 96-metrowej długości stołach ucztowało ponad 3 tysiące makaków z całej okolicy.

Wydawałoby się, że małpki z Lop Buri prowadzą dość beztroski żywot, jeśli nie liczyć najazdów turystów na San Phra Karn - dają sobie z tym radę, rzucając w intruzów kamieniami i odchodami, wyrywając im kamery i butelki z napojami albo oblewając wodą ze świątynnych basenów - ale to tylko pozory. Wiele z nich pada ofiarą wypadków drogowych, porażenia prądem, pogryzień przez psy i chorób. Bandy makaków z San Phra Karn toczą też regularne wojny z makakami przybywającymi do Lop Buri z okolicznych lasów w poszukiwaniu jedzenia; kończy się to poważnymi urazami i nierzadko trądem.

Decyzja budowy szpitala, zlokalizowanego na terenach zoo w Lop Buri, została podjęta w wyniku troski mieszkańców odwiedzających regularnie świątynię. Pracujący w szpitalu weterynarze mają zająć się m.in. prowadzeniem statystyk na temat chorób nękających makaki, opracowaniem programu szczepień, a także leczeniem profilaktycznym (przede wszystkim pasożytów). Przewiduje się także ewidencjonowanie mieszkańców San Phra Karn za pomocą mikrochipów.

Szpital został zbudowany głównie z datków buddystów z Lop Buri i innych regionów Tajlandii; rząd rozpatruje ustanowienie specjalnego budżetu dla szpitala.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20031204125221917

No trackback comments for this entry.
Szpital dla świątynnych małpek | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń