Kardynał Ratzinger przeciw banalizacji liturgii

czw, 4 gru 2003, 14:19:31

Autor: Dariusz Bruncz

Podczas uroczystej mszy świętej w katedrze trewirskiej z okazji 40-lecia soborowego dokumentu o odnowie liturgicznej kazanie wygłosił prefekt watykańskiej Kongregacji Wiary kardynał Joseph Ratzinger. Po mszy, w której uczestniczyło ponad 1,5 tysiąca wiernych, kardynał Ratzinger wygłosił referat pt. „40 lat konstytucji o liturgii – impuls dla przyszłości.”

W swoim kazaniu kardynał Ratzinger przypomniał, że „łódka Kościoła“ płynęła przez całą historię po wzburzonych wodach. Dziś wiele wskazuje na to, że wiara może głucho zaniknąć, dlatego tym bardziej należy wołać: „Panie, rozbudź, okaż swoją moc i przyjdź, bądź Bogiem, który otwiera przyszłość. Panie zbudź nas w naszym śnie, pomóż nam, abyśmy byli żywą siłą.”

 

Kardynał Ratzinger podkreślił, że mimo wszystkich wstrząsów Kościół stoi na mocnym fundamencie i przetrwa burze czasu: Kościół jest otwartym domem, a liturgia jest otwarciem bram tego świata, ażeby Bóg mógł się doń wprowadzić, a ludzie wyjść mu naprzeciw. W tajemnicy Eucharystii ma miejsce spotkanie między Bogiem a ludźmi.

 

Hierarcha watykański ostrzegł przed wykrzywianiem i banalizacją liturgii. Ratzinger wyraził żal, że nabożeństwa coraz częściej zasypywane są zbędnymi wyjaśnieniami i zakłócane zbytnim aktywizmem.  


Podczas mszy przemawiał także ordynariusz Diecezji Trewiru ks. bp Reinhard Marx, który witając kardynała Ratzingera podkreślił, że Eucharystia jest źródłem i punktem kulminacyjnym kościelnego życia. Bp Marx przypomniał, że to właśnie w Trewirze po raz pierwszy w Niemczech sprawowano Eucharystię. W Trewirze znajduje się ponadto Niemiecki Instytut Liturgiczny, podporządkowany Konferencji Biskupów Niemieckich.


 

Konstytucja o Świętej Liturgii "Sacrosanctum concilium" została uroczyście ogłoszona 4. grudnia 1963 roku w Rzymie jako pierwszy dokument Drugiego Soboru Watykańskiego.

Zobacz także:

Kosciol.pl: O stanie wiary, kryzysie Kościoła, liturgii, ekumenizmie i planach na przyszłość - rozmowa z kard. Josephem Ratzingerem

Kosciol.pl: Przerywana msza

Kosciol.pl: Niemieccy biskupi chwalą posoborowa liturgię

Zapraszamy Czytelników Kosciol.pl do lektury tekstów poświęconych liturgii w Ekumenicznym Magazynie Teologicznym Semper Reformanda

Magazyn SR: Misterium zbawienia w liturgii chrześcijańskiej

Magazyn SR: Istota liturgii w Kościele Jezusa Chrystusa

Na zdjęciu zachodnia strona rzymskokatolickiej Katedra w Trewirze. Fotografia pochodzi z oficjalnej strony Diecezji Trewiru.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20031204141931104