Anglikańscy tradycjonaliści jednoczą się z Rzymem

pią, 5 gru 2003, 15:08:39

Autor: Tomasz Terlikowski

Amerykańscy i australijscy anglikańscy tradycjonaliści przygotowują się do uznania autorytetu papieskiego, gdyby próby zażegnania kryzysu w łonie Wspólnoty Anglikańskiej nie odniosły skutku.

Przedstawiciele północnoamerykańskiej i australijskiej gałęzi ruchu Forward in Faith byli już w październiku i listopadzie w Rzymie i tam rozmawiali o pojednaniu tradycjonalistycznych anglikanów ze Stolicą Apostolską.

Ks. dr David Moyer przewodniczący amerykańskiej gałęzi FiF pytany o motywy takiej współpracy odpowiedział pytanie: a co mają robić ludzie tacy, jak ja, gdy widzą to, co się dzieje?

Ks. Moyer dodał, że obecne rozmowy są skutkiem trwającego od dawna napięcia między tradycjonalistami a władzami Kościoła anglikańskiego. Rozpoczął się on od tego, że tradycjonaliści nie zaakceptowali święceń kobiet, jego zwieńczeniem jest kryzys związany z wyświęceniem aktywnego homoseksualisty na biskupa.

Anglikańscy tradycjonaliści mają nadzieję, że po zjednoczeniu z Rzymem zachowają własną liturgię i sposób wyrażania doktryny (o ile nie będzie ona sprzeczna z nauką katolicką). - Istnieje wiele kościołów unickich posiadających własną tradycję, liturgiczny sposób wyrażania wiary, własnych biskupów i władze - podkreślił ks. Moyer.

Swoje wsparcie dla nie mogących się pogodzić z liberalnymi nowinkami zaoferowała już też Rosyjska Cerkiew Prawosławna. Zaoferowała ona pomoc tym anglikanom, którzy zdecydują się w imię tradycji zerwać z Kościołem episkopalnym.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20031205150839411