Sobór Watykański I

nie, 7 gru 2003, 01:22:37

Autor: Jakub Jerzy Skoczylas

8 XII 1869 roku bł. Pius IX zwołał bullą "Aeterni Patris" Sobór Watykański I. W auli soborowej zasiadło 700 ojców soboru co stanowiło 70 procent episkopatu światowego.

Ojciec Święty na sobór zaprosił też protestantów i prawosławnych, wykonując w ten sposób piękny ekumeniczny gest. Na otwarciu obecnych było 20000 pielgrzymów. Tak rozpoczynało się to najważniejsze dla XIX-wiecznego Kościoła wydarzenie, które zainicjował największy (moim zdaniem) człowiek żyjacy w tym stuleciu. Ten właśnie sobór przyczynił się do uchwalenia tak ważnej konstytucji - "Pastor aeternus" i zawartego w niej tekstu: "Romani Pontificis definitiones esse ex sese irreformabiles, non autem ex consencu Ecclesiae" (definicje Papieża Rzymskiego są same z siebie niezmienne, a nie wynika to ze zgody Koscioła). To zdanie kształtuje dziś w znacznej mierze stosunki w Kościele.

Obok dogmatu o nieomylności ważnym wkładem SW I była konstytucja "Dei Filius", która przeciwstawiała panteizmowi, materializmowi i racjonalizmowi nowoczesną naukę opartą na Objawieniu.

Pośrednim skutkiem uchwał soboru była ogłoszona 1.11.1950 przez Piusa XII (jedyny przypadek użycia nieomylności) definicja o Wniebowzięciu NMP. Bez Soboru Watykańskiego I nie mogłoby się to stać. Warto więc aby każdy katolik pamietał o tym dziedzictwie, z którego Kościół tak wiele czerpie.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2003120701224117