Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzona jest dziś w Kościele rzymskokatolickim. Uroczystość ta wskazuje na szczególną rolę Maryi w historii zbawienia, ale także uświadamia nam specyficzną katolicką antropologię.

Dogmat Niepokalanego Poczęcia głosi, że mocą szczególnej łaski Boga (a nie swoich zasług), z wolnego Boskiego wyboru Maryja, mocą przyszłych zasług Swojego Syna została uwolniona od grzechu pierworodnego.

Dogmat ten jest bardzo późny. Ogłosił go Pius IX w 1854 r. w bulli "Ineffabilis Deus". "Powagą Pana Naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Naszą ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia - mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego - została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć" - podkreśla Pius IX.

Dogmat Niepokalanego Poczęcia jest swoistą odpowiedzią Kościoła (w perspektywie chrystologicznego dogmatu chalcedońskiego) na dwie skrajności antropologiczne, które pojawiły się w epoce nowożytnej. Z jednej strony - humanizm czy Oświecenie dostrzegało w człowieku jedynego arbitra swojego losu i jedynego pana ludzkiej historii, z drugiej Reformacja, tak bardzo wynosiła chwałę Boga, że aż odbierała działaniu człowieka, jakiekolwiek znaczenie. "Między tymi dwoma skrajnościami - chwała człowieka za cenę śmierci Boga, lub chwała Boga za cenę zanegowania człowieka sytuuje się wiara Kościoła, podtrzymująca właśnie gorszącą równowagę dogmatu chrystologicznego" - podkreśla katolicki teolog Bruno Forte.

Źródła tego dogmatu sięgają, zdaniem Kościoła rzymskokatolickiego, do biblijnego określenia Maryi, jako "łaski pełnej" (Łk. 1, 28). Pozostałe wyznania chrześcijańskie, nawet te, które jak prawosławie głęboką czczą Maryję, nie widzą w tych słowach źródeł dogmatu, uznając co najwyżej możliwość przyjęcia tej prawdy, jako teleogumenu - przypuszczenia teologicznego, ale nie dogmatu. Stąd dogmat Niepokalanego Poczęcia wraz z drugim współczesnym dogmatem maryjnym - Wniebowzięcia NMP - jest jednym z poważniejszych problemów ekumenicznych.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20031208120952581

No trackback comments for this entry.
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP | 47 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
manuel pon, 8 gru 2003, 16:18:31
Łk 1:28 - tłumaczy się \"łaską obdarzona\" - gdyż to Bóg obdarza łaską Marię i zostaje ona wybrana na matkę Zbawiciela.
\"ogłaszamy, orzekamy i określamy\" - dziwne ze dopiero w 1854 r zdano sobie sprawe z niepokalanego poczęcia. Czy nie wskazuje to, ze jest to nauka czysto niebiblijna, ludzka, wymyślona przez człowieka. A przecież w Piśmie Św. wyraźnie jest napisane: \"trzeba bardziej słuchać Boga, niż ludzi\" Dz 5:29 i \"Daremnie mi jednak cześć oddają, głosząc nauki, które są nakazami ludzkimi\" Mt 15:9
Czy w Biblii znajdujemy choć słowo, o tym wydarzeniu? Czy Pismo uczy nas o niepokalanym poczęciu? czy którykolwiek z aposłotów , czy choćby sam Jezus uczył o tym? A może nawet czy sama Maria zdawała sobie z tego sprawę? Uważam, że nie. Maria takie słowa wypowiada: \"Oto ja służebnica Pańska\" Łk 1:38 lub \"wielbi dusza moja Pana ... bo wejrzał na uniżoność służebnicy swojej\" Łk 1:46, 48
Pismo uczy że Maria jest błogosławiona \"Błogosławioną jesteś między niewiastami\" ale czy uczy o jej niepokalanym poczęciu? Chrześcijanie powinni brać przykład z Marii. To ona jest najdoskonalszą kobietą, jedyną, wybraną, żadnej innej taki ogromny zaszczyt nie spotkał, urodzić Syna Bożego. Ale sama Maria była cichą, spokojną i wierzącą w Boga osobą, nie wynosiła się ponad innych, nie domagała się pochwał, oddawania jej czci! To ona razem z uczniami Jezusa modliła sie do Boga, nikt nigdy się do niej nie modlił. \"Ci wszyscy trwali jednomyślnie w modlitwie wraz z niewiastami i z Marią, matką Jezusa, i z braćmi Jego\" Dz 1:14
przesyłam pozdrowienia
 
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
manuel wto, 9 gru 2003, 10:35:29
Nie zgadzam sie Panem.
\"Liczy się tylko to, że w dogmat ten wierzyć należy aby osiągnąć zbawienie. Jest on bez najmniejszej wątpliwości prawdziwy, bo jest dogmatem.\"
To nic nie oznacza ze jest on dogmatem. I nie sadze rowniez ze bez wiary w niego nie mozna osiagnac zbawienia. Czy to ze jakas nauka jest dogmatem oznacza, ze jest bez wątpliwości prawdziwy? W Biblii takie słowa znajdujemy: \"W Boga wierzcie i we mnie wierzcie [Jezusa]\" I taka wiara pozwala osiagnac nam zbawienie. Uwazam ze Pana uzasadnienie w odniesieniu chocby do cytatow z Pisma ktore w poprzednim tekscie wskazalem nie jest w ogole przekonywujace! Sa to tylko pobozne zyczenia, bez uzasadnienia w Pismie. To Jezus nas zbawia, to On wziął na siebie nasze winy i umarł za grzechy abysmy mogli zostac zbawieni, to On \"jest Posrednikiem nowego przymierza\" Gdyby wiara w Marię mogla nas zbawiać, napewno Jezus wspomniałby i nauczał o tym. Z Jego ust takie słowa niestety nie padają, On jedynie mówi o wierze w Boga i w Niego samego.
pozdrawiam
 
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
manuel wto, 9 gru 2003, 16:22:59
Ja nie jestem uprzedzony. Chodzi mi tylko o prawdziwy obraz przedstawiania Marii przez Pismo a krzez KK. To dwie calkiem rózne osoby. Znam dobrze ewangelie i listy, i własnie na tej podstawie jestem przekonany o słusznosci swoich pogladow. Podaj mi prosze jakis fragment (badz fragmenty najlepiej) ktore mowia inaczej. W pierwszej mojej wypowiedzi podalem jak przedstawiona jest Maria w Biblii. Nie wiem czy wiesz, ale jest ogromna liczba teologow katolickich, ktorzy otwarcie przyznaja, ze tekst czytany z Apokalipsy 15 sierpnia, nie dotyczy Marii. NIestety tak jest. Tam jest mowa o niewiescie, która walczy ze smokiem. Niewiastą tą nie jest niestety Maria. Apokalipsa jest ksiega symboliczna i własnie owa niewiasta symbolizuje Kosciól powszechny walczacy z szatanem.
Nie znam zadnego fragmenty z Pisma ktory mowi jakoby Marii nalezna byla jakakolwiek czesc, ktory wskazuje ze mamy sie do niej modlic, lub ze jest ona potzrebna do zbawienia.
Maria jest świętą kobieta, z której mamy brac przykład, mamy ja nasladowac, tak jak ona modlila sie do Boga, tak i my mamy czynic, nie modlic sie do niej. Ona tak jak inni ludzie (z wyjątkiem Jezusa, który jak wiadomo sam byl Bogiem i człowiekiem jednocześnie, miał dwie natury) potrzebowala zbawienia. Ona nie ma mocy zbawiac. Ja nie wykazuje sie złoscia, ani nie obrazam tym bardziej Marii, ale taki po prostu jest jej obraz w Biblii. Maria niczym sie nie wyrozniala, nie oczekiwala chwaly, uwielbienia, to ona sama z innymi swietymi uwielbiala Boga. Złoto, korony i okazale szaty nie byly przymiotami Marii, a na taką ją kreuje KK. Czy nie są to dwie inne osoby? Znane są panu słowa Jezusa do Marii w Kanie \"Czego chcesz ode mnie niewiasto\" lub kiedy mu doniesiono \"Matka twoja i bracia twoi stoja na dworze i chcą sie z Tobą widziec. On zaś odpowiedzial: Mtką moją i braćmi moimi są ci, którzy słuchają Słowa Bożego i wypełniają je\" Łk 8: 19-21 Sam Jezus nie wyróżniał swej matki, nie twierdze ze jej nie szanował.
pozdrawiam
 
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
manuel śro, 10 gru 2003, 20:20:24
NIe mam na mysli cytatów, jako fragmentow wyjetych z kontekstu, ale fragmenty ktore pomoga znalezc slowa dotyczace zagadnienia. Ja na prawde znam Pismo i jego stosunek do Marii, i radzilbym sie jednak Tobie/Panu zastanowic nad tym co ono uczy o Marii! NIe mow mi ze katolicy nie modla sie do Marii, bo to nie jest prawda. Bynajmniej nie wsrod starszych kobiet (czy mezczyzn) ktore oddaja nawet wieksza czesc Marii niz samemu Bogu. Przez Jezusa mamy bezposredni dostep do Boga \"o cokolwiek poprosicie w imieniu Moim, spełni to\" Jezus nie wspomina o posrednikach, to On jest jedynym posrednikiem, i i nnego nie potrzebujemy. Oczywiscie ze Jezus nie mial grzechu pierworodnego, przeciez byl Synem Bozym, a nawet samym Bogiem zrodzonym z dziewicy Marii. Ale Maria byla tylko człowiekiem!!! Zwykla Zydowka, ktyóra Bog wybral na matkę Zbawiciela. Ja nie pisze o karyraturze oddawania czci Marii. Tylko o braniu z niej przykladu, jako najdoskonalszej kobiety, blogosławionej, swietej!!! Zadna czesc sie jej nie nalezy. Przyklad z Kany nie mowi nic o wstawiennictwie. To Maria zwrocila sie z prosba do Syna swego, bo wiedzial ze jest w stanie pomoc! Jezeli tak polecasz mi dokladne poznanie Pisma (ja jednak twierdze ze znam) to pokaz mi przyklad ktory zaprzecza miom slowom, ktory mowi ze Marii jest nalezna czesc, gdzie jest ona posrednikiem. taka czesc jaka KK oddaje Marii nalezna jest jedynie Bogu! On jest naszym Ojcem, ale Maria nie jest nasza matka. KK wyszedl z zalozenia ze jesli mamy NIebianskiego Ojca, potrzebna jest i matka! To bledne myslenie, Maria jest matka Jezusa (i jego rodzenstwa) a nie nas! Nie wiem czy ogladales kiedys jakis film o zyciu Jezusa, sa czesto emitowane w TV w okresie Wielkanocnym, czy zwrociles uwage na Marie, jak jest przedstawiana? Zastanow sie nad tym. Czy jest to Królowa NIebios, jak ja czestko KK okresla?
pozdrawiam
 
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
manuel pon, 15 gru 2003, 20:18:36
Tomku zapoznaj sie z Katechizmem KK co on mowi o Marii! Moze ty jestes pierwszym zreformowanym katolikiem, bo twoje spojrzenie na Marie jak widze odbiega od tego co uczy caly KK. Maciej ma racje, KK to nie tylko papiez, ktory takze jest bardzo maryjny, ale i caly lud, cala spolecznosc, a tej postrzeganie Marii jest calkiem inne od twojej wizji! Nie znasz takiej kat. modlitwy \"oredowniczko nasza, posredniczko nasza, pocieszycielko nasza,...\" czy to nie jest modlitwa kat. albo \"zdrowas Mario\" - znam starsze osoby, dla ktorych modlitwa to prawie jedynie rozaniec i wszelkie modły do Marii! Ona nie zastepuje nam Boga, Chrystus przez swoje przyjscie otwiera nam droge do Boga bezposrednio, \"jam jest prawda i zycie, nikt nie przychodzi do Ojca jak tylko przeze mnie\" lub \"jam jest brama\" - dlaczego nie mamy korzystac z mozliwosci bezposredniego zwracania sie do Boga w swoich modlitwach, jak czynila sama Maria, za swego zycia, mamy posrednika doskonalego Jezusa i nie potzreba \"posrednikow do posrednika do Boga\" przeciez to nawet smiesznie brzmi. Poza tym modlitwa, to nie wyklepywanie jakis frazesow na pamiec, tylko nasza rozmowa z Bogiem, \"nie bedzcie wielomowni jak poganie\"
pozdrawiam i dziekuje Maciejowi ze zabral glos w tej sprawie
 
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
manuel pon, 15 gru 2003, 20:19:42
Tomku zapoznaj sie z Katechizmem KK co on mowi o Marii! Moze ty jestes pierwszym zreformowanym katolikiem, bo twoje spojrzenie na Marie jak widze odbiega od tego co uczy caly KK. Maciej ma racje, KK to nie tylko papiez, ktory takze jest bardzo maryjny, ale i caly lud, cala spolecznosc, a tej postrzeganie Marii jest calkiem inne od twojej wizji! Nie znasz takiej kat. modlitwy \"oredowniczko nasza, posredniczko nasza, pocieszycielko nasza,...\" czy to nie jest modlitwa kat. albo \"zdrowas Mario\" - znam starsze osoby, dla ktorych modlitwa to prawie jedynie rozaniec i wszelkie modły do Marii! Ona nie zastepuje nam Boga, Chrystus przez swoje przyjscie otwiera nam droge do Boga bezposrednio, \"jam jest prawda i zycie, nikt nie przychodzi do Ojca jak tylko przeze mnie\" lub \"jam jest brama\" - dlaczego nie mamy korzystac z mozliwosci bezposredniego zwracania sie do Boga w swoich modlitwach, jak czynila sama Maria, za swego zycia, mamy posrednika doskonalego Jezusa i nie potzreba \"posrednikow do posrednika do Boga\" przeciez to nawet smiesznie brzmi. Poza tym modlitwa, to nie wyklepywanie jakis frazesow na pamiec, tylko nasza rozmowa z Bogiem, \"nie bedzcie wielomowni jak poganie\"
pozdrawiam i dziekuje Maciejowi ze zabral glos w tej sprawie
 
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
manuel wto, 16 gru 2003, 10:30:41
tym komentarzem ks. bpa dra Juliusz Bursche pozwole sobie zakonczyc spór o Marię:
\"I my ewangelicy wysoko czcimy Marię, ale nie oddajemy jej czci boskiej, nie modlimy się do niej, nie wzywamy jej, nie szukamy u niej pomocy. Lecz i my wyznajemy, że ;jest „błogosławiona między niewiastami\" i że szczególnej dostąpiła łaski Bożej.

A teraz spojrzyj na matkę Chrystusową. Od niej Syn Boży nauczył się modlić i wznosić się sercem do Ojca Swego. Ona wskazywała Mu drogę, która wiedzie do Boga. Miłością i bólem matczynym otaczała Go. Ona uwierzyła weń i przezeń łaski dostąpiła. Serce jej po ciężkiej walce wreszcie odczuło, że syn jej to jej Pan i Zbawca. A choć po owej wielkiej drodze krzyżowej, którą On kroczył, pójść nie mogła,— stanęła jednak pod krzyżem, wprawdzie bólem złamana, de mimo to pełna pokoju Bożego. Z Nim cierpiała, z Nim umarła, przezeń ożyła, I stała się w całem znaczeniu słowa „służebnicą Pańską...\"

Idąc do Syna, sercem wdzięcznem spoglądamy na Marię, matkę Jego, a wieniec z niewiędnącej miłości i czci serdecznej uwity składamy ku jej pamięci.\"

Pozdrawiam

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń