Coraz bliżej do jedności

pon, 8 gru 2003, 16:33:20

Autor: Tomasz Terlikowski

Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej poza Granicami Rosji metropolita Ławr uważa, że nie istnieją obecnie przeszkody do zjednoczenia cerkwi emigracyjnej z Patriarchatem moskiewskim.

- Obecnie państwo w Rosji nie występuje przeciwko religii, na jego czele stoją ludzie wierzący i szczerzy, i wydaje się, że nie istnieją przeszkody do zjednoczenia - powiedział metropolita w wywiadzie dla"Kommersanta".

- W istocie cerkiew rosyjska jest jednością, a najpełniejszym wyrazem owej jedności jest kościelna świadomość. Istniający podział jest nienormalny, należy go przezwyciężyć - dodał.

Ławr zastrzegł jednak, że nie mógłby samodzielnie podjąć decyzji o zjednoczeniu z patriarchatem. - Taką decyzję może podjąć tylko synod biskupów - podkreślił.

Zdaniem metropolity zjednoczenie nie powinno także oznaczać jedności administracyjnej. - To jest absolutnie niemożliwe, nawet praktycznie. Co najwyżej możemy mówić o wspólnocie ołtarza i współpracy - wyjaśnił.

Metropolita dodał też, że zadaniem rosyjskiej cerkwi emigracyjnej powinno być przywrócenie Rosjanom duchowych tradycji Rusi i Rosji, które zostały zachowane przez wspólnotę.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20031208163320652