Norweskie parafie: gay is welcome!

czw, 11 gru 2003, 08:45:38

Autor: Piotr Kalinowski

Księża północnej Norwegii zapewniają: homoseksualiści są w naszych kościołach mile widziani, bez żadnych uprzedzeń. Proboszczowie luterańskich parafii Svolvaer i Vagan zapowiadają, że w ich świątyniach nie padnie żadne negatywne słowo w stosunku do gejów i lesbijek. Taka obietnica nie przez wszystkich została przywitana z entuzjazmem.

W parafii Svolvaer, Yngve Henriksen, członek rady parafialnej, wywiesił na kościele tęczową flagę. Symbol homoseksualizmu ma być zaproszeniem dla gejów i lesbijek na nabożeństwo, podczas którego na pewno nie zostaną napiętnowani - podaje gazeta "Lofotposten"

Obydwie rady parafialne zastanawiały się co zrobić, aby zwalczać negatywne nastawienie do homoseksualistów. - W tej kwestii historia Kościoła jest dość smutna - uważa Torbjoern Ollestad, parafialny nauczyciel.

Kościół Vagan nie miał żadnych problemów z podjęciem decyzji w tej kwestii. Parafia Svolvaer debatowała nad tą kwestią  przez ponad rok. W końcu uchwalono ją większością głosów 8 do 2.

- Decyzja rady parafialnej będzie obowiązywała wszystkich, przemawiających w kościele - mówi Gisle Melling, z jednej z parafii. - Flaga ma jednoznaczne przesłanie: żaden atak na homoseksualistów nie będzie tu akceptowany. Ludzie mający inne zdanie po prostu muszą zachować milczenie. Dotyczy to także księży - dodaje.

Svein Tennes, lider rady parafialnej Svolvaer nie jest przekonany, czy wywieszenie flagi jest dobrym pomysłem i spodziewa się wielu reakcji ze strony wiernych. - Nie sądzę, aby ten pomysł pomógł w kwestii traktowania homoseksualistów. Wielu członków kongregacji ma w tej kwestii jednoznaczne odczucia - uważa.

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20031211084538215