Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Francja: Przed decyzją o symbolach religijnych

We Francji wraca sprawa zakazu noszenia symboli religijnych w szkołach publicznych - dziś raport w tej sprawie ma trafić prezydenta Francji, Jacquesa Chiraca. Główną przyczyną ponownego zainteresowania francuskich władz tą sprawą jest fakt, że coraz więcej spośród muzułmańskich uczennic odmawia zdejmowania w szkole islamskich chust. Według rządu, fundamenty laickiej republiki są tym samym w niebezpieczeństwie - we Francji obowiązują od 1905 r. przepisy o rozdziale państwa i kościoła.

Według rządu, fundamenty laickiej republiki są tym samym w niebezpieczeństwie - we Francji obowiązują od 1905 r. przepisy o rozdziale państwa i kościoła.

Również prezydent Chirac opowiedział się ostatnio za prawnym zakazaniem wszelkiego rodzaju symboli religijnych w szkołach publicznych. Według głowy państwa, noszenie przez muzułmanki w obiektach szkolnych chust ma w sobie "coś agresywnego".

Dwie najważniejsze siły polityczne kraju, rządzący konserwatyści z UMP i opozycyjni socjaliści z PS są zgodne w "sprawie chust" - ma obowiązywać zakaz.

Po przekazaniu przez komisję parlamentarną raportu należy się spodziewać decyzji szefa państwa. Dotychczas rozstrzygnięcia w sprawie zakazu noszenia chust przez muzułmanki leżały w gestii kierownictwa danej szkoły. Konflikty na tym tle są coraz częstsze - np. pod koniec listopada jedna z uczennic została wydalona ze szkoły z powodu niepodporządkowania się zakazowi.

Zmianie prawa sprzeciwiają się m.in. przedstawiciele wszystkich największych grup wyznaniowych we Francji; chodzi więc nie tylko o muzułmanów, ale również katolików, protestantów i wspólnotę żydowską. Przewodniczący miejscowej konferencji biskupów powiedział ostatnio: "Gdzie młodzi ludzie różnych wyznań mogą się uczyć wzajemnej tolerancji? Tym miejscem powinna być właśnie szkoła, w której ani katolicy, ani żydzi nie muszą ukrywać swoich wierzeń". Wtóruje mu wielki rabin Francji: "Zakazanie symboli niczego nie rozwiąże. Trzeba raczej uczyć młodych ludzi wzajemnego zrozumienia".

Na początku tygodnia Rada Kościołów Chrześcijańskich (kościół rzymsko-katolicki, protestancki i prawosławny) uznała, że ewentualny zakaz noszenia przez muzułmanki chust należy uznać jako praktykę "dyskryminacji".

Piotr Marczewski


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20031211085928813

No trackback comments for this entry.
Francja: Przed decyzją o symbolach religijnych | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Francja: Przed decyzją o symbolach religijnych
Admin czw, 11 gru 2003, 23:45:49
A ja nie wytrzymam i zacytuje fragment komentarza do tej wiadomości, pochodzący z mojej ulubionej listy usenetowej:

\"Zauwazam, ze noszenie kiltu, albo skorzanych portek jest ostentacyjnym demonstrowaniem przynaleznosci narodowej. Noszenie eleganckiej sukni wieczorowej, albo garnituru jest ostentacyjnym demonstrowaniem swojej plci. Noszenie krawata jaskrawego (o skarpetkach nei wspomne ;P), albo stonowanego jest ostentacyjnym demonstrowaniem swojego usposobienia. Chodzac po ulicy, ostentacyjnie demontruje swa przynaleznosc rasowa (od razu widac, ze nie jestem bialy inaczej). Ponadto ostentacyjnie demonstruje, ze nie jestem inaczej sprawny fizycznie (chodze), nie jestem wysoki inaczej, ani blondynem inaczej. Demonstruje tekze, ze mam dobry wzrok inaczej i bujna grzywka inaczej. Chodze tak i ostentacyjnie demonstruje. I co to komu do jemu?\"
(made by Marek Kozłowski na pl.pregierz)
 
Francja: Przed decyzją o symbolach religijnych
mateusz pią, 12 gru 2003, 07:24:57
Raport został już upubliczniony: na równo z zakazem chust jest zakaz noszenia krzyżyków (na zewnątrz ubrania), oraz jarmułek.

---
Mateusz
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń