Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Jedność tak - ekumenizm nie za bardzo

W niewielkiej miejscowości nieopodal Nowego Jorku zakończył się Sobór Biskupi Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Poza Granicami Rosji. Jednym z głównych jego tematów były dalsze losy tego kościoła i możliwość zbliżenia z patriarchatem moskiewskim.

Patriarcha Aleksiej II skierował do uczestników soboru specjalny list, w którym wzywał do zakończenie rozłamu. "Powierzone nam zostało wspólne posłanie do współczesnej ludzkości. I to zmusza nas do jeszcze mocniejszego doświadczania konieczności odnowienia jedności" - podkreślił patriarcha.

O możliwości pojednania rozmawiano również podczas zakończonego przed rozpoczęciem soboru spotkania duchowieństwa. Wzięło w nim udział 10 biskupów i 150 duchownych. Większość z nich opowiedziała się za możliwością zjednoczenia. Metropolita Ławr - zwierzchnik cerkwi podkreślał konieczność budowy lepszych stosunków z patriarchatem oraz rozwijania pomocy dla rosyjskich prawosławnych w ojczyźnie.

Niezwykle głęboko postawił problem możliwego zjednoczenia protoprezbiter Walerij Łukianow. Jego zdaniem pojednanie będzie możliwe tylko pod warunkiem wszechnarodowej pokuty, tak w Rosji, jak i na emigracji. Podstawą jedności może zaś być wyłącznie czyste prawosławie.

Ostatecznie uczestnicy spotkania zaapelowali do Soboru, by decyzję o zjednoczeniu pozostawił Soborowi Wszechorosyjskiemu.

Uczestnicy spotkania i soboru zwracali uwagę również na potrzebę przemyślenia i wyjaśnienia stosunku cerkwi emigracyjnej do "sergianizmu" - postawy patriarchatu wobec systemu sowieckiego.

Pojawiły się jednak także głosy krytyczne, które przypominały o ekumenicznym zaangażowaniu patriarchatu. Diakon Nikołaj Sawczenko z Sankt Petersburga podkreślał wprawdzie, że większość rosyjskich prawosławnych, podlegających patriarchatowi odrzuca ekumenizm i odmawia wspólnej modlitwy z innymi chrześcijanami, jednak rozżalenie wiernych i duchownych cerkwi emigracyjnej wzbudza fakt, że nadal patriarchat wchodzi w skład Światowej Rady Kościołów.

Kapłani prawosławni krytykowali patriarchat za to, że dopuszcza, by biskup i kilku kapłanów prawosławnych zasiadało w jednym formu z 8 kobietami "kapłankami" (nie uznając ważności ich święceń - prawosławni Rosjanie z cerkwi emigracyjnej - pisali o nich w ten sposób).

Podczas rozmów o ekumenizmie poza zdecydowanym jego odrzuceniem ze strony o. Aleksandra Lebiediewa z Los Angeles - w dyskusji słychać było również opinię protojereja Maksima Kozłowa, który wzywał do wyważenia i zwracał uwagę na fakt, że ekumenizm ma również dobre strony.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20031216203458945

No trackback comments for this entry.
Jedność tak - ekumenizm nie za bardzo | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń