Patriarcha za kratkami

wto, 13 sty 2004, 13:49:57

Autor: Dariusz Bruncz

Zgodnie z decyzją sądu macedońskiego wobec władyki Jovana, egzarchy serbsko-prawosławnego Patriarchatu w Macedonii, został zastosowany 30-dniowy areszt więzienny za rozpowszechnianie nienawiści rasowej i religijnej. Władze postanowiły uwięzić duchownego, by uniemożliwić mu ucieczkę z kraju dopóki nie zostaną wyjaśnione stawiane mu zarzuty.

 

Egzarcha Jovan został aresztowany wraz z czterema kapłanami i siedmioma zakonnicami w niedzielę w miejscowości Bitowa, gdzie sprawował św. Liturgię. Po 24-godzinnym areszcie policyjnym został uwolniony w poniedziałek, jednakże wkrótce po tym został ponownie uwięziony. Patriarcha Pavle z Serbskiej Cerkwi Prawosławnej wezwał prezydenta Macedonii Borisa Trajkovskiego, by natychmiast uwolnił abp. Jovana.

O konflikcie między macedońskim i serbskim prawosławiem informowaliśmy już w naszym serwisie. Egzarcha (przedstawiciel) serbskiego Patriarchatu został mianowany w ubiegłym roku arcybiskupem Ohridu. Zwierzchność serbskiego egzarchatu uznało kilka macedońskich klasztorów.

W 1967 roku macedoński kler prawosławny przy poparciu komunistycznych władz państwowych ogłosił niezależność (autokefalię) wobec Serbskiej Cerkwi Prawosławnej, co nie zostało uznane ani przez Patriarchat Ekumeniczny w Konstantynopolu, ani przez żaden inny Kościół prawosławny.

Po rozpadzie Jugosławii i odzyskaniu niepodległości kościelne władze w Skopje starały się o uznanie swojej autokefalii. Święty Synod macedońskich biskupów prawosławnych odrzucił kompromis zaoferowany przez Konstantynopol. Według którego Macedońska Cerkiew Prawosławna miałaby się nazywać Macedońskim Kościołem Prawosławnym w Autonomicznej Archidiecezji Ohrid.

Napięcia między Skopje a Belgradem wzrosły, gdy zwierzchnik serbskiego prawosławia, patriarcha Pavle (fot. obok.) wezwał w orędziu bożonarodzeniowym Macedończyków, ażeby przyłączyli się do Serbskiej Cerkwi Prawosławnej. Władze państwowe w Skopje uważają, że zachowanie niezależnej Cerkwi Prawosławnej w Macedonii jest zgodne z racją stanu i tożsamością macedońskiego narodu. Sytuacja jest w tej chwili patowa, jednak wielu prawosławnych liczy na dalszą mediację Konstantynopola.

 

Zobacz także:

Kościół.pl: Macedońska i serbska Cerkiew prawosławna w konflikcie

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040113134957924