Anglikanie będą rozmawiać o prymacie papieskim

wto, 20 sty 2004, 17:47:06

Autor: Dariusz Bruncz

Podczas Synodu Kościoła Anglii w lutym br. Otwarta zostanie dysuksja na temat możliwości uznania prymatu papieskiego oraz nieomylności biskupa Rzymu w niektórych sprawach wiary. Jak donosi londyński dziennik The Daily Telegraph, powołując się na agencję Kathpress, wstępny dokument mieszanej komisji rzymskokatolicko-anglikańskiej ma jednak nikłe szanse na aprobatę synodu.

David Philipps, członek Synodu Kościoła Anglii powiedział gazecie The Daily Telegraph, że uznanie uniwersalnego prymatu papieskiego nie wchodzi w grę, nawet jeśli będą poszukiwane „nowe formy slużby Piotra, do czego też wielokrotnie zachęcał Jan Pawel II. Według Philippsa nie do zaakceptowania jest też takie rozumienie prymatu, według którego biskup Rzymu byłby „rzecznikiem chrześcijaństwa". Jeszcze większą przeszkodą jest dogmat o nieomylności papieża w sprawach wiary i moralności. Zdecydowana wiekszość anglikańskich biskupów, nie wyłączając arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa, odrzuca dogmat o nieomylności papieża, ogłoszony w 1870 roku.

Problemem we wzajemnych relacjach są też święcenia kapłańskie dla kobiet, umożliwione przez konferencję w Lambeth w 1988 roku. Wówczas kilku biskupów anglikańskich oraz 300 księży przeszło na rzymski katolicyzm, co znacznie obciążyło wzajemne relacje.

Również wyświęcenie homoseksualnego duchownego na biskupa anglikańskiej Diecezji New Hampshire w USA utrudniło obustronny dialog teologiczny.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040120174706225