Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Piotra i św. Pawła w Pabianicach

Historia Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Piotra i św. Pawła w Pabianicach sięga początków XIX wieku. Nabożeństwa ewangelickie odprawiane były już od 1804 roku w Zamku Kapituły Krakowskiej, a w 1818 podjęto pierwszą próbę erygowania parafii ewangelickiej. Mimo iż administracyjne formalności zostały spełnione, to jednak parafia nie zaczęła funkcjonować. W niespełna dziewięć lat później postanowiono „reerygować” parafię oraz rozpocząć budowę kościoła parafialnego.

 

Kościół św. Piotra i św. Pawła wzniesiony w latach 1827-1832 zbudowany jest w kształcie kulistej rotundy zwieńczonej wieżą. Wyposażony jest w zabytkowe organy, które jako jedne z niewielu w regionie, zachowały pełną trakturę mechaniczną. W kościele znajduje się marmurowa chrzcielnica, sprowadzona w 1864 roku z Saksonii staraniem pabianickiego fabrykanta Gottfrieda Krusche. Obraz ołtarzowy, przedstawiający Jezusa, modlącego się w ogrodzie Gethsemane, namalował znany polski artysta i założyciel warszawskiej Zachęty Wojciech Gerson. Niestety nie zachowały się zabytkowe witraże ufundowane przez rodzinę Kindlerów.

U zbiegu dzisiejszych ulic św. Jana i Partyzanckiej parafia posiadała budynek, w którym znajdowały się salki katechetyczne, pomieszczenia dla chórów parafialnych oraz mieszkanie dla siostry zborowej. W 1902 roku wzniesiono dom mieszkalny pastorów, w którym do dziś mieści się kancelaria parafialna oraz mieszkanie księdza.

Do parafii należy stary cmentarz założony w latach 40-tych XIX wieku. Symbolem przepięknej nekropolii jest mauzoleum-kaplica grzebalna rodu Kindlerów, wzniesiona przez Zofię Kindler w 1911 roku dla uczczenia pamięci jej męża Ryszarda. Styl kaplicy nawiązuje do późnej secesji wiedeńskiej. Zofia Kindler przekazała kaplicę na własność parafii i do dziś odbywają się w niej pogrzeby wielu Pabianiczan również wyznania rzymskokatolickiego.

Bez przesady można stwierdzić, że na cmentarzu ewangelickim w Pabianicach leży cała historia miasta i coraz częściej określa się go mianem „Pabianickich Powązek”. Oprócz wspomnianych już Kindlerów na cmentarzu pochowani są członkowie rodzin fabrykanckich: Ender, Krusche oraz Stenzel. Swoją mogiłę ma tu także rodzina Schweikertów, która założyła istniejący do dziś słynny zakład farmaceutyczny Polfa, oraz Eduard Vorteil, pionier kinematografii na ziemiach polskich, który posiadał pierwszy w historii Imperium Rosji certyfikat na operowanie kamerą filmową.

Duszpasterze parafii

Początkowo opiekę duszpasterską nad pabianickimi luteranami sprawowali ks. Jaeckel oraz ks. Hahn, mieszkający na stałe w Pabianicach. Księdzu Hahn zbór w Pabianicach zawdzięcza założenie pierwszych ksiąg parafialnych. Później dojeżdżali trzy razy do roku duchowni z Iłowa i Wyszogrodu.

Pierwszym proboszczem parafii został ks. Daniel Biedermann, który sprawował swoją funkcję w latach 1832-75. Kolejnymi duszpasterzami parafii, nie licząc dużej rotacji wikariuszy, byli ks. Wilhelm Zimmer (1875-1898) oraz ks. Rudolf Schmidt (1898-1938).

Ks. Zimmer dokonał pierwszego gruntownego remontu kościoła parafialnego oraz założył pierwszy, miejski park, przekazując miastu teren parafialny, ale także sporą część z własnego areału. Z kolei ks. Rudolf Schmidt (na zdj.) był szanowanym działaczem oświatowym w całym regionie łódzkim. W zakładanych kantoratach powstawały szkoły, a także placówki charytatywne. Ks. Schmidt założył pierwszy w Pabianicach dom opieki. Za swoją działalność społeczną ks. Schmidt otrzymał wiele odznaczeń państwowych.

Następcą ks. Schmidta był ks. Juliusz Horn, proboszcz w latach 1938-1943. Za brak uległości wobec nazistów i konflikt z pabianickim gestapo został wysłany na front. Do końca wojny opiekę duszpasterską nad parafią sprawował ks. Müller, pochodzący z Wołynia.

Powojenna historia luteranizmu w Pabianicach nie należy do najłatwiejszych. Przez lata parafia pozbawiona była stałego proboszcza. W latach 1945-53 administratorem parafii był ks. Henryk Wendt z Wielunia, oficer Wojska Polskiego oraz więzień hitlerowskich obozów koncentracyjnych. W trakcie swojej służby ks. Wendt dostał zawiadomienie podpisane osobiście przez Mieczysława Moczara, w którym zabrania odprawiania nabożeństw ewangelickich na czas nieokreślony. Parafia wciąż przechowuje kopię dokumentu.  

Jego następcą był znany w Pabianicach ks. Gustaw Kraina, który pełnił swoje obowiązki aż do śmierci w 1967 roku. Wkrótce po tym parafia była obsługiwana przez księży ze Zduńskiej Woli. I tak w latach 1968-73 na nabożeństwa dojeżdżali kolejno ks. Jerzy Drzewiecki oraz ks. Michał Warczyński, obecnie biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Od 1973 roku parafią opiekował się ks. Jan Polok z Łodzi, który do pomocy miał wikariusza, mieszkającego w Pabianicach na stałe. Był nim ks. Mieczysław J. Cieślar, obecny proboszcz Parafii św. Mateusza w Łodzi oraz biskup Diecezji Warszawskiej. Od 1978 roku ks. Mieczysław Cieślar jest administratorem parafii, a wkrótce po tym zostaje wybrany na stanowisko proboszcza. W 1996 roku wraz z objęciem parafii luterańskiej w Łodzi przez ks. Mieczysława Cieślara kolejnym pabianickim duszpasterzem i proboszczem zostaje ks. Jan Cieślar, który pełni swoją służbę do dziś.

Stan obecny

W maju 2002 roku zakończył się kapitalny remont w kościele św. Piotra i Pawła, który pochłonął ogromną ilość pracy i kosztów. Podczas remontu wykonano następujące prace: przeponę izolacyjną w ławach fundamentowych metodą iniekcji, osuszenie i odgrzybienie fundamentów i ścian kościoła, wymieniono podkłady pod filarami nośnymi, izolację poziomą, ogrzewanie podłogowe, nową posadzkę, wstawiono okna termiczne, ocieplono strop i pomalowano wnętrze kościoła.

Oprócz zakończenia remontu parafia miała również inny powód do świętowania: 175-lecie swojego istnienia. Na uroczystości jubileuszowe przybyli wierni parafii ewangelickich z regionu, goście ekumeniczni, władze miasta i województwa, dawni Pabianiczanie z ziomkostwa Langenfeld (Niemcy) oraz obecni mieszkańcy miasta.

Parafii ewangelicko-augsburskiej św. Piotra i Pawła nie trzeba zbytnio reklamować w mieście. Od kilku lat parafia organizuje koncerty, imprezy charytatywne oraz ekumeniczne. Od 2002 roku odbywa się cykl o nazwie Muzyczna Niedziela w Pabianicach z inicjatywy i pod artystycznym kierownictwem Magdaleny Hudzieczek-Cieślar. Podczas koncertów, które odbywają się w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, kościół wypełniony jest po brzegi. Patronat medialny nad cyklem koncertowym sprawują pabianickie media i łódzkie radio. W październiku 2003 roku koncert Glass Duo, jedynego w Polsce zespołu, grającego na szklanej harfie zainaugurował kolejny cykl Muzycznej Niedzieli w Pabianicach.

W uznaniu za działalność kulturalną dla miasta Pabianic przyznano w roku 2003 ks. proboszczowi Janowi Cieślarowi i Magdalenie Hudzieczek-Cieślar tytuł „Nieprzeciętny Pabianiczanin Roku 2002” w kategorii „Twórca Kultury”.

Nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 10.00. Parafia posiada również chór parafialny, występujący na zjazdach chórów diecezjalnych oraz uroczystościach ekumenicznych.

Zobacz także:

Luteranie.pl: Muzycznie i ekumenicznie w PabianicachOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040127173432274

No trackback comments for this entry.
Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Piotra i św. Pawła w Pabianicach | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń