Trzeci Rzym chce ograniczyć Drugi

śro, 28 sty 2004, 14:26:01

Autor: Tomasz Terlikowski

Rosyjska Cerkiew Prawosławna uznając pierwszeństwo honorowe patriarchatu w Konstantynopolu nie zgadza się na uznanie powszechnej jurysdykcji tegoż nad prawosławnymi w diasporze.

- Patriarchat w Konstantynopolu jest pierwszym wśród równych i nigdy nie poddawaliśmy tego w wątpliwość. Poddajemy tylko w wątpliwość prawo do jego jurysdykcji nad prawosławnymi w diasporze, czyli tam gdzie Cerkwie powstały w wyniku emigracji czy misji - powiedział metropolita Kirrił.

Metropolita przypomniał, że dzięki działalności Cerkwi rosyjskiej powstały wspólnoty w Chinach, Korei, Japonii czy na Alasce, i wyraził zdumienie, że owoce misji rosyjskich mają podlegać Konstantynopolowi.

Zdaniem Kirriła patriarchat ekumeniczny uważa, że jest odpowiedzialny za całe prawosławie, a to niezgodne jest z rozumieniem prymatu honorowego Konstantynopola, jakie posiada Rosyjska Cerkiew Prawosławna. - Patriarchat Konstantynopola nieco zainspirował się rzymskokatolickim rozumieniem papiestwa i chce je stosować do siebie - podkreślił Kirrił.

Zdaniem metropolity nie ma prawosławnych hierarchów, którzy mogliby mieć uniwersalną jurydykcję, a sam termin jest katolicki. - Jeśli odmawiamy uznania, że papież posiada uniwersalną jurysdykcję to nie możemy przyznać tego prawa innym biskupom - podkreślił Kiriłł.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040128142601324