Premier za błogosławieniem par jednopłciowych

czw, 5 lut 2004, 08:36:55

Autor: Piotr Kalinowski

Premier Królestwa Danii, Anders Fogh Rasmussen (Partia Liberalna) popiera udzielanie przez Kościół Ludowy błogosławieństw parom homoseksualnym. – Trudno mi sobie wyobrazić, aby Bóg inaczej odnosił się do gejów i lesbijek, niż do innych. Jednak politycy nie powinni ingerować w wewnętrzne sprawy Kościoła. Powinniśmy pozostawić rytuały w rękach księży i rad parafialnych – powiedział. I dodał, że wyrażona opinia jest osobistym przekonaniem.

- Jako wierny Kościoła państwowego wierzę, że byłaby to słuszna decyzja, aby homoseksualiści byli traktowani tak samo, jak heteroseksualiści – powiedział Rasmussen. Królestwo Danii było pierwszym państwem na świecie, które zaakceptowało oficjalne związki par jednopłciowych. 1. października 1985 roku weszła tam w życie ustawa, nazywana „rejestrowanym współżyciem”. Od tego czasy niektóre środowiska gejowskie domagały się, aby ceremonie rejestracji mogły odbywać się w kościołach.

Duchowni Kościoła Ludowego błogosławią pary homoseksualne, a sam temat od kilku lat jest gorąco dyskutowany. W 1997 roku 11 biskupów, nie zgadzających się ze sobą w tej kwestii, doszło do porozumienia. Polega ono na tym, że zarejestrowane pary jednopłciowe są przez księży błogosławione, jednak podczas ceremonii, nie są wypowiadane wszystkie frazy, znane z liturgii ślubnej.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040205083655777