Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Austria: biskupi, konstytucja i państwo socjalne

Austriacka Konstytucja, pochodząca jeszcze z 1929 r. nie zawiera ani odniesienia do Boga ani odwołania do tradycji chrześcijańskich. - Umieśćmy w preambule jednoznaczne odwołanie do Boga – zaproponował szef austriackiego parlamentu, Khol, z chadeckiej Partii Ludowej. Sprzeciw nadszedł z najmniej oczekiwanej strony. Zaprotestowały... chrześcijańskie Kościoły, na czele z rzymskokatolicką Konferencją Biskupów i arcybiskupem Wiednia, kard. Schönbornem (na zdjęciu).

- Nie chcemy odniesienia do Boga jako dekoracyjnego dodatku – jednoznacznie odpowiedział kard. Schönborn. Austriackie Kościoły, we wspólnej deklaracji równie jednoznacznie stwierdziły: tym co naprawdę się liczy, jest zawartość i jakość tekstu ustawy zasadniczej. Według biskupów tekst nowej Konstytucji winien zawierać przede wszystkim odniesienie do trzech podstawowych wartości: godności ludzkiej, prawa do życia i państwa socjalnego. Tylko pod tym warunkiem, jeżeli Konstytuancie będzie na tym zależeć, Kościoły są gotowe zaproponować schemat preambuły, w której mogłoby się znaleźć miejsce także dla invocatio Dei.

- Nie zamierzam być bardziej papieski od papieża. – odpowiedział biskupom Khol – Skoro Kościoły nie chcą mojej propozycji inwokacji do Boga, zrezygnujemy z niej. Dlatego w ostatnim projekcie nowej Konstytucji mówi się jedynie o „odpowiedzialności wobec stworzenia”. Wywołało to jednak niezadowolenie środowisk... laickich. Wszak pojęcie „stworzenia” przywołuje także postać „Stworzyciela”.

Należy pamiętać, iż ostrożność Kościołów, zwłaszcza Kościoła rzymsko-katolickiego, może być uwarunkowana austriackimi doświadczeniami przeszłości: faszystowskiej Konstytucji z 1934 r., odwołującej się do Boga i austriackiego faszyzmu katolika Dollfussa.

Zamieszanie wokół konstytucji nie jest jedynym polem napięć między rządzącymi chadekami z Partii Ludowej, a hierarchią rzymsko katolicką w Austrii. Coraz bardziej prawicowa polityka rządu w kwestiach społecznych krytykowana jest zdecydowanie przez kościelną Caritas. Chodzi przede wszystkim o zaostrzanie polityki antyimigracyjnej oraz działania rządu na rzecz przedefiniowania w duchu neoliberalnym państwa socjalnego. Chadecy odrzucają krytykę i postawy Caritas oraz jej rolę, którą chce odgrywać w austriackim życiu społecznym.

W sukurs przyszedł im kontrowersyjny biskup St. Pölten, Kurt Krenn, znany ze swoich wypowiedzi sprzecznych z poglądami austriackiej Konferencji Biskupów. Choć poważnie chory i osamotniony, bp. Krenn zarzucił Caritas, iż wykracza poza swoje kompetencje. - A czymże jest ta Caritas? Gdzie są jej statuty? – pytał na jesieni ub. roku w jednym z wywiadów prasowych. W obronie Caritas stanął jednak zdecydowanie kard. Schönborn. – Caritas nie jest jakąkolwiek organizacją. Caritas jest autentycznym wyrazem Kościoła – odpowiedział bp. Salisburga, Alois Kothgasser, z ramienia Episkopatu odpowiedzialny za Caritas.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040208181811861

No trackback comments for this entry.
Austria: biskupi, konstytucja i państwo socjalne | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Austria: biskupi, konstytucja i państwo socjalne
Diego pon, 9 lut 2004, 11:21:17
Co mają zrobić owce, kiedy pasterze uważają, że najszlachetniejsze stworzenia to wilki? Pewnie niedlugo już pożyją...Wilki je rozszarpią przy milczącej aprobacie pasterzy.Zresztą biskupi chyba nawet nie chcą być juz pasterzami, wystarczy im rola menadżerów z krzyżem szczelnie ukrytym w kieszeni marynarki . U nas wcale nie jest lepiej, biskupi ograniczają się do poświęceń rożnych kamieni węgielnych i tablic.No i jeszcze razem z Robespierre\'m walczą o prawa czlowieka. O sprawach moralnych albo o nawracaniu kogokolwiek? Niech Bóg broni. Chcialoby się zapytać, po co w takim razie są potrzebni tacy pasterze? Może lepiej niech owce pilnują się same...

---
Todo es nada, Dios es todo!
 
Austria: biskupi, konstytucja i państwo socjalne
swiatlo pon, 9 lut 2004, 14:56:33
Szkoda, ze pasterze nie stoja po stronie owiec braniac je przed uciskiem fiskalnym. W zamian dostali zwolnienia podatkowe i celne DLA SIEBIE. Polityka - handel zasadami. Mysle ze obecny stan obciazen fiskalny uprawnia do pewnego wypowiedzenia wojny panstwu. Nie chodzi mi oczywiscie o rzucanie kamieniami, czy palenie ZUS'ow i skarbowek. Wystraczy stosunek do rzeczywistosci, oswiadczenia, nauczanie z ambony. Kosciol powinien dbac o zasady, a gada pod publiczke, niczym Samoobrona.
Jest faktem ze koscioly sa (np. KRK) sa wew. podzielone w sprawach ekonomii. Sa ksieza socjalisci, sa tez przeciwni "sprawiedliwosci spolecznej". Np. ksiadz Sirco jest prezesem Acton Institiute ( www.acton.org ) organizacji gloszacej, ze wolnosc i kapitalizm stanowi rozwiazanie problemow spolecznych.
 
Austria: biskupi, konstytucja i państwo socjalne
maciex śro, 5 maj 2004, 08:58:39
Nazywanie Engelberta Dollfussa faszystą jest podobnym nadużyciem, jak byłoby nazwanie tak np. Stefana Starzyńskiego. Rozumiem, że lewicowe źródła tej informacji nie lubią E. Dollfussa, który zwalczał zarówno nazistów, jak i bojówki socjalistyczne. Wypadałoby zachować jednak odrobinę uczciwości wobec osoby, która zginęła z rąk faszystów właśnie. Dla dokształcenia artykuł z "Nowego Państwa" na temat sytuacji w Austrii siedemdziesiąt lat temu.
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń