Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ukryte dzieci Boga

Kościół powinien w sposób bardziej otwarty rozmawiać z kapłanami, którzy żyją w ukrytych związkach oraz mają potomstwo - powiedział biskup pomocniczy rzymskokatolickiej Archidiecezji Hamburg bp Hans-Jochen Jaschke. Udawanie, że problemu nie ma, jego tabuizacja jest błędem i otwartą raną dla Kościoła - uważa biskup Jaschke. Jednocześnie hierarcha, który doktoryzował się u kard. Josepha Ratzingera, mocno podkreślił konieczność zachowania obowiązkowego celibatu.

 

Dziś ukazuje sie na niemieckim rynku wydawniczym książka pt.: "Ukryte dzieci Boga" (Gottes heimliche Kinder), w której dzieci księży rzymskokatolickich opisują swoje doświadczenia. Redaktorzy poczytnego tygodnika Der Spiegel Peter Wensierski oraz Annette Bruhns opierają swoją książkę na wywiadach z ok. tysiącem dzieci księży rzymskokatolickich.

Tymczasem biskup Jaschke (na zdj.) uważa, że liczba podawana przez autorów książki jest mocno przesadzona. Hierarcha mówi, że on sam zna zaledwie trzech księży, którzy mają potomstwo.

Jednocześnie biskup Jaschke zaznaczył, że w momencie złamania dyscypliny celibatu i pojawienia się dziecka duchowny musi wykazać się odpowiedzialnością: albo złożyć urząd i poświęcić się rodzinie albo pozostać w służbie Kościoła i odłączyć się od rodziny, dbając równocześnie o jej materialne utrzymanie, w czym również pomaga Kościół. Mimo tego decyzja nie należy do Kościoła, a do kapłana. W sytuacji gdy kapłan pozostaje w czynnej służbie i utrzymuje kontakt z dzieckiem jego postępowanie jest niewiarygodne. Sens decyzji polega na tym, że w niej dochodzi do głosu prawdziwość - uważa biskup.

W odniesieniu do sytuacji dzieci biskup powiedział, że nie są one czegokowliek winne. Jednocześnie hierarcha zdementował plotki, że istnieją "czarne kasy" lub przytułki dla dzieci kapłanów.

Celibat nie jest problemem

Biskup Jaschke podkreślił w odniesieniu do całej kwestii, że celibat nie jest rzeczywistym problemem, a stwarza jedynie specyficzną sytuację. Nie chodzi o samowolę prawa, ale o nakaz, jaki kieruje do nas Jezus - dodaje Jaschke.

Także spadająca dramatycznie liczba duchownych w Niemczech nie jest powodem, by znieść lub rozluźnić zasady celibatu. Celibat -argumentuje biskup - jest dobrowolny, ponieważ każdy młody mężczyzna musi się w swojej wolności zdecydować, czy chce przyjąć święcenia kapłańskie. Dla kapłanów, którzy z powodu dzieka składają urząd istnieją od jakiegoś czasu uczciwe rozwiązania. Kościół płaci dodatki socjalne i pomaga przy znalezieniu innego zawodu.

Milczenie, zaprzeczanie, tuszowanie

Książka redaktorów Der Spiegel składa się z 15 relacji o dzieciach księży oraz o ukrytych związkach między duchownym a kobietą.

Wydawnictwo DVA, w którym ukazała się książka, poinformowało, że wysłało ankiety do wszystkich 27 diecezji rzymskokatolickich w Niemczech z obszernym katalogiem pytań - 20 diecezji nie udzieliło żadnej odpowiedzi. Przedstawiciel wydawnictwa powiedział, że Kościół nie stara się wyjaśnić tematu, lecz wręcz przeciwnie, przemilcza go, zaprzecza i tuszuje.

(spiegel/kna) Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040215195407631

No trackback comments for this entry.
Ukryte dzieci Boga | 19 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Ukryte dzieci Boga
ks.Jan pon, 16 lut 2004, 22:01:55
\"Nie chodzi o samowolę prawa, ale o nakaz, jaki kieruje do nas Jezus\".

Pytam gdzie i w którym miejscu Jezus zobowiązuje swoich kapłanów do celibatu? Przecież jest to prawo (reguła obowiązkowego celibatu) sprzeczne z nauczaniem Biblii. Kościół zastąpił nauczanie Biblii przepisami Prawa Kanonicznego. I płakać się chce widząc jak na wszelkie sposoby i za wszelka cenę (nawet naginania Ewangelii) próbuje się przekonać siebie i wszystkich innych, ze to rozwiązanie (przymusowy celibat) jest dobre i słuszne i wręcz konieczne.

W Biblii Tysiąclecia czytamy o bezżenność \"dla królestwa niebieskiego\" (por. Mt 19, 12). Ale czy to jest poprawne tłumaczenie? We wszystkich Bibliach, gdzie sprawdzałem, jest użyte inne słowo (np. w łacińskiej Vulgacie: \"sunt enim eunuchi\"). Tylko benedyktynom tynieckim jakoś zrobili się \"bezżenni\".

Nie wiem dlaczego ludzie Kościoła pozostają tak ślepi, ślepi i jeszcze raz ślepi na ten problem!!!

Ślepi i głusi...

Kościół zapłaci kiedyś za to wysoką cenę.

Mimo wszystko ja kocham kapłaństwo i kocham moją kobietę...mimo, że muszę ukrywać się z tym co piękne przed światem.
 
Ukryte dzieci Boga
Gabriel wto, 17 lut 2004, 16:24:05
\"duby smolone nt Ewangelii\" jakbys znala Pismo nie uwazalabys tak. Celibat ksiezy nie ma uzasadnienia w Pismie, i to jest faktem, a nie poboznym zyczeniem, tych ksiezy ktorzy nie potrafia go dotrzymac. Jakos odziwo takie \"duby smolone\" sam kosciol stosowal przez X wieków.
Milosc do Boga nie wyklucza milosci do drugiej osoby, Bóg nie wymaga od ksiezy celibatu,a by sluzba jemu byla dobra, oddana, czy co tam jeszcze. Wiedzieli o tym wspolczeni Jezusowi uczniowie jego i sami apostolowie, ktorzy rowniez sami byli zonaci, jak np. sam ap. Piotr (no niby pierwszy papiez) To jezeli on mial zone, dlaczego zabrania sie jej ksiezom stojacym prawie na dole hierarchi katolickiej, choc wyzej niz \"owieczki\" przez nie pasione? Jezeli sam Piotr byl zonaty! Czy to nie wlasnie sa duby smolone? Nawet moze przez samego Szatana diabla usmolone :)! Poznajmy najpierw spojrzenie Pisam, a pozniej wypowiadajmy sie na dany temat
Pozdrawiam
 
 • jorane wto, 17 lut 2004, 20:01:34
Ukryte dzieci Boga
Gabriel wto, 17 lut 2004, 22:09:45
Niektore komentarze sa wrecz komicze! Biedy Piotr,z e musial przyjac tesciowa bez zony! No jakie posiwecenie, prosto za to do nieba trafi!
A teraz powaznie, prosze dowod o tym: 1 Kor 9:5 \" Czy nie wolno nam zabierać z soba żony chrzescijanki, jak czynią pozostali apostolowie i bracia Pańscy, i Kefas?\" Czy moze ktos zaprzeczy ze Kefas to nie ta sama co Piotr?
A poza tym, 1 Tym 3: 1-14
To takimi sa chrzescijanie ktorzy ks.Jana do piekla wysylaja? To sie nazywa katolicyzm? Zostawcie to Bogu i oszczedzcie sobie takich komentarzy. Skad macie pewnosc ze za takie osądy sami tam nie wylądujecie?
Prosze, uwaznie przestudiujcie Pismo i historie kk i wprowadzenia celibatu. A sama odpowiedz sie znajdzie
A ks Jan sam za siebie zda sprawe w dniu sadu!
pozdrawiam
 
Ukryte dzieci Boga
Gabriel śro, 18 lut 2004, 18:36:25
Chcialbym jeszcze polecic do zastanowienia sie 1 Tym 4:1-4
Gbyby nie ten niebiblijny przymus celibatu ks. Jan nie mialby problemow. Choc z drugiej strony wielu by nie mialo tematow do klotni i wyszukiwania podstaw biblijnych na ten temat.
A tak jeszcze jedno mi sie kojarzy \"nakladaja na ludzi jarzmo ktore sami nie potrafia uniesc\"
Niech kazdy moze sam zdecydowac czy chce zyc w celibacie czy nie, ale w kk nie ma szans miec rodzine i byc ksiedzem, no chyba ze po konwersji!
pozdraiam
 
Ukryte dzieci Boga
ks.Jan śro, 18 lut 2004, 20:54:31
Jak szczególnie trudno jest odejść w polskim Kościele gdzie panują jeszcze średniowieczne stereotypy...

Celibat utożsamia się z istotą kapłaństwa, a święcenia określa mianem \"zaślubin samego Boga\".

Celibat traktowany jest jako tabu, gdyż w nim ludzkość lokuje swoje ideały, których sama nie jest w stanie zrealizować.Dlatego naruszenie tabu było karane
śmiercią (np. greckich westalek).

Poziom obłudy w Kościele jest na tyle duży, że osoby, które mają odwagę odejść postępując zgodnie ze swoim sumieniem są marginalizowane. Natomiast księża, którzy mają dzieci, a zgadzają się na tak zwane \"rozwiązania kościelne\" są traktowani z pełną rewerencją.
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń