Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kamilianie: za drzwiami zakonu

Znalazł się z kamerą pośród codziennych zajęć zakonników. - Interesują mnie dzisiejsi kamilianie, z krwi i kości, pracujący wśród umierających, upośledzonych, chorych psychicznie, narkomanów. Robią na co dzień to, o czym wolimy nie wiedzieć. Przyznam, że pierwsze dni zdjęciowe były dla mnie niesamowitym przeżyciem. Nagle znalazałem się w świecie dalekim od przemocy, blichtru i miałkości mediów i polityki. – mówi reżyser nowego dokumentu, Sylwester Latkowski.

20 lutego br. ekipa filmowa Sylwestra Latkowskiego wybiera się do Tarnowskich Gór. Odbędą się tam kolejne zdjęcia do filmu "Kamilianie: Za drzwiami zakonu". Reżyser chce pokazać Zakon od wewnątrz, a więc od strony nieznanej zwyczajnym ludziom. Ekipa filmowa odwiedzi parafię św. Jana Chrzciciela i św. Kamila, szpital św. Kamila Zakonu OO. Kamilianów w Tarnowskich Górach, Dom Pomocy Społecznej w Zbrosławicach (dla mężczyzn upośledzonych umysłowo) oraz w Pilchowicach (dla dzieci specjalnej troski) i w Zabrzu (dla nieuleczalnie chorych), Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze w Hutkach koło Olkusza i w Zabrzu. Planowane jest także zajrzenie za kulisy kapituły kamilianów, w czasie której będzie mowa o przyszłości polskiej prowincji.

W Polsce jest niewielu kamilianów - zaledwie 80 osób. To ostatni zakon zarejestrowany przez Papieża jako zakon, potem już powstawały tylko zgromadzenia zakonne. Zakon Kamilianów został powołany do niesienia pomocy chorym i ubogim. Założony w 1586 r. przez św. Kamila de Lellis. Obok ślubu ubóstwa, posłuszeństwa i celibatu składają dodatkowy ślub służenia chorym nawet z narażeniem życia. Kamilianie rozwijają profilaktykę zdrowotną w społeczeństwie, służą pomocą medyczną i duchową chorym i umierającym. Bardzo ważnym aspektem ich posługi jest pomaganie chorym w odnalezieniu odpowiedzi na odwieczne pytania o sens życia doczesnego i przyszłego, o znaczenie cierpienia, zła i śmierci. Zakon stara się również uzmysławiać rządzącym potrzebę wprowadzenia takiego ustawodawstwa, które gwarantowałoby prawa chorego i szacunek dla jego godności osobistej.

W Polsce kamilianie pojawili się w 1904 r. w Miechowicach (obecnie dzielnica Bytomia). Na świecie jest ich 1100, w tym 86 Polaków (dane z 1998 r.). Strojem zakonnika jest czarny habit z czarnym pasem z wyhaftowanym na piersi czerwonym krzyżem.

W naszym kraju kamilianie prowadzą 6 domów opieki społecznej dla osób w podeszłym wieku oraz dla dzieci i dorosłych upośledzonych psychicznie. Znanym kamilianinem jest np. o. Arkadiusz Nowak, znawca kwestii związanych z narkomanią i AIDS, który wystąpi w filmie. Polacy prowadzą także domy misyjne na Madagaskarze i Słowacji, pracują w klasztorach i placówkach Zakonu we Włoszech.

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 17 września 2003 w Seminarium św. Kamila w Burakowie – Łomianki pod Warszawą. Planowana premiera filmu jest na antenie Programu 2 TVP w okresie świąt Wielkanocnych. Ekipa realizująca film: scenariusz i reżyseria - Sylwester Latkowski, zdjęcia - Tomasz Michałowski, dźwięk – Witold Kwiatkowski, montaż - Krzysztof Szpetmański. Producent Program 2 TVP.

P+C OpusnetOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/2004021720074420

No trackback comments for this entry.
Kamilianie: za drzwiami zakonu | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń