Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Król Kambodży popiera małżeństwa homoseksualne

Możliwe, że głos króla Kambodży spowoduje, że kraj ten będzie drugim po Tajwanie państwem azjatyckim dopuszczającym małżeństwa tej samej płci. W zeszły piątek (20 lutego) 81-letni król Norodom Sihanouk stwierdził, że pary homoseksualne powinny mieć możliwość prawnego zalegalizowania swojego związku.

Odręczna notatka króla, napisana po francusku, pojawiła się na jego stronie internetowej pod adresem http://www.norodomsihanouk.info/. Król stwierdza w niej m.in., że Kambodża, jako kraj, który wybrał w 1993 r. drogę liberalnej demokracji, powinien zezwolić swoim obywatelom na zawieranie małżeństw pomiędzy mężczyzną a mężczyzną, bądź też kobietą a kobietą.

Przebywający obecnie w Pekinie monarcha wypowiada się pozytywnie również o traswestytach, stwierdzając, że powinni być akceptowani i dobrze traktowani przez wszystkich obywateli. Król wypowiedział się też, że homoseksualiści są stworzeni przez Boga, który najwyraźniej aprobuje różnorodność swego stworzenia także w kwestii życia seksualnego.

Król Norodom Sihanouk jest monarchą konstytucyjnym bez władzy wykonawczej, ale jest wysoce szanowany i stanowi autorytet dla swoich obywateli. Jego sugestie dotyczące polityki są z reguły brane pod uwagę (obecnie rząd Kambodży rozpatruje jego propozycję mianowania królowej Norodom Monineath Sihanouk regentką w przypadku śmierci króla). Jest zatem wysoce prawdopodobne, że ewentualna próba wprowadzenia małżeństw homoseksualnych zakończy się sukcesem.

Religia panująca w Kambodży - buddyzm odłamu theravady - nie wypowiada się jednoznacznie w kwestii homoseksualizmu. Co prawda buddyzm theravady generalnie skłania się do pochwały celibatu (jako że wszelkie ziemskie przywiązania i zobowiązania są przeszkodą w osiągnięciu oświecenia), a co za tym idzie, do lekceważenia wszelkich przejawów ludzkiej seksualności - ale nie oznacza to absolutnie jej potępienia.

Buddyzm odrzuca dyskryminację ze względu na orientację seksualną - potępione są jedynie te stosunki seksualne, do których dochodzi wskutek przemocy, oszustwa i/lub oszołomienia alkoholem lub narkotykami. W języku khmerskim nie ma generalnie terminów na określenie homoseksualizmu, biseksualizmu czy heteroseksualizmu. Związki homoseksualne są traktowane jako jedna z opcji życia seksualnego, i dopóki dana osoba wypełnia swoje powinności prokreacyjne w stosunku do rodziny/rodu, nikt nie ma do niej specjalnych pretensji. Zjawisko homofobii jest spotykane praktycznie tylko w społecznościach mieszkających w Kambodży cudzoziemców.

Działacze praw człowieka podkreślają, że jednym ze skutków ubocznych postępujacej westernizacji Kambodży może być wprowadzenie nieznanej dotychczas wrogości w stosunku do homoseksualistów - wyrażają jednak nadzieję, że buddyjska tolerancja w połączeniu ze wzrostem poziomu edukacji społeczeństwa będzie w stanie dać tej wrogości odpór.

Zobacz też inne artykuły na temat nauczania i praktyki kościołów chrześcijańskich w stosunku do jednopłciowych związków.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040222081455731

No trackback comments for this entry.
Król Kambodży popiera małżeństwa homoseksualne | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
kisiel pon, 23 lut 2004, 16:32:49
Gdyby działali do dzisiaj Czerwoni Khmerzy (w ramach Demokratycznej Kampuczei) nikomu nie przyszłoby do głowy propagowanie podobnych aberracji. Praca na tyle absorbowała ludzi, że na głupoty nie starczało czasu...

Zdaje się, że osoby głoszące takie aberracyjne poglądy, a tym bardziej osoby uprawiające taki \"styl życia\" traktowano tak samo jak szabrowników, lumpów, prostytutki i temu podobne szumowiny. Natychmiast rozstrzeliwano.

To pokazuje, ile w Kambodży się zmieniło! Niestety, przyszła amerykanizacja, a z nią cały ten lewacki obłęd!

---
voodoo man
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń