Parafia nie z tego świata

pią, 5 mar 2004, 11:27:00

Autor: Piotr Kalinowski

– Moja parafia nie jest z tego świata – to nie parafraza słów Jezusa, a stwierdzenie, które już niedługo będzie padać z ust niektórych anglikanów. Diecezja Oxford Kościoła Anglii zainaugurowała właśnie działanie i-kościoła ("i" od słowa "Internet"), czyli wirtualnej parafii, prowadzonej przez duchownego dla tych, którzy z różnych względów nie chcą lub nie mogą uczestniczyć w życiu tradycyjnych kongregacji.

Nad projektem pracowano 3 lata. Ks. Richard Thomas, autor pomysłu twierdzi, że z badań wynika, iż niketórzy nie są zainteresoawni "normalnym" członkostwem w Kościele i szukają doznań duchowych w Internecie. – Jeśli Kościół Anglii poważnie traktuje służbę ludziom, to musi zaakceptować fakt, że nie jest to już tylko kwestia geograficzna – mówi.

- Ludzie mogą chcieć należć do jakiejś religijnej wspólnoty, ale nie do parafii. Wielu wiernych nie przychodzi do kościoła, a jednocześnie chce z nim utrzymywać jakiś kontakt. Ta inicjatywa jest skierowana także do tych, którym ich własny kościół nie daje tego, czego potrzebują – wyjaśnia wielebny Thomas.

I-kościół jest otwarty na wszystkich mieszkańców diecezji. Każdego dnia odprawiane będzie nabożeństwo on-line. Dostępne też będą czytania na każdy dzień, modlitwy na życzenie wiernych i informacje o życiu Kościoła w kraju.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040305112746530