Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Czy Pasja jest odpowiednia dla młodzieży?

"Pasja" Mela Gibsona została uznana przez Biuro ds. Filmu i Telewizji Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych za film wyłącznie dla widzów dorosłych. Wśród osób odpowiedzialnych za pracę z katolicką młodzieżą nie ma jednak zgody co do tego, czy dzieci i młodzież powinny ten film oglądać.

Nancy Longo z parafii św. Bernarda w Bellflower zaprowadziła już na przykład wycieczkę młodzieży na "Pasję", by ukazać im głębie miłości Chrystusa do nich. Jednak reakcje dzieci na film były różne. - Dzieciom, które mają kłopoty ze swoją wiarą film raczej zaszkodził niż pomógł - zaznaczyła Longo. - Jeśli nie rozumiesz życia i misji Chrystusa, nie możesz też zrozumieć jego ukrzyżowania - dodała.

David Lara - opiekun młodzieży z parafii św. Józefa Robotnika w Canoga Park podjął decyzję, że nie będzie propagował filmu wśród młodzieży, a także ich rodziców. - Nie sądzę, by ludzie wynieśli coś z tego filmu. Za wiele w nim krwi i przemocy. Ten typ graficznej przemocy nie powoduje, że stajemy się bardziej duchowi - podkreślił Lara.

W Polsce takich dyskusji na razie nie ma. Na pokazie filmowym, na którym byłem była wycieczka szkolna. Chłopcy zajęli się piciem alkoholu i wznoszeniem okrzyków: nieźle mu przyładował, dawaj, dawaj, w mordę go. Dziewczęta dzielnie im sekundowały.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/2004030811551910

No trackback comments for this entry.
Czy Pasja jest odpowiednia dla młodzieży? | 7 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Czy Pasja jest odpowiednia dla młodzieży?
Admin pon, 8 mar 2004, 12:10:49
Cóż... z ostatniego akapitu wynika jedynie żenujący poziom polskiej młodzieży. Swoją drogą w weekend czytałam sporo polskich i amerykańskich informacji o odbiorze Pasji. Warto dodać, że nie we wszystkich kinach odbiór był taki jak wskazany w tekscie. Najczestszą reakcją jest cisza - trwająca czasem kilka minut po pokazie. Pozostaje mi tylko współczuć współtowarzyszy projekcji Autora tekstu i mieć nadzieję, że ich zachowanie nie wpłynęło na ostateczną opinię o samym filmie, choć to akurat byłoby zrozumiałe...

Joanna Gacka
 
O reakcach widzów na rozmaite filmy i nie tylko.
horseradish śro, 10 mar 2004, 09:18:15
\"Krótki film o zabijaniu\" Kieślowskiego. Bardzo gwałtowna i na swój sposób brutalna scena wykonania kary śmierci. Zbliżenie kamery na podstawiona pod skazańcem kuwete powli sie napełniajacą..... Przez salę przetacza się kretyński rechot łysawych młodych osobników połaczony z wulgarnymi okrzykami dotyczącymi obrazu...
Czy film Kieslowskiego był nadmiernie brutalny/ A może spłycał sprawę KS?
\"Lista Schindlera\" Spielberga. Scena w której esesman strzela z balkonu do pracujących na podwórku Żydów. Znów jacyś młodzieńcy rechoczą radośnie, wznosząc entuzjastyczne okrzyki na widok padających ofiar...
Czy Spielberg nie próbował przypadkiem zrobic kasy na dramacie holocaustu? Czy pokazując pełen przemocy obraz w sposóbv narażający go na chamskie reakcje widzów nie sprofanował pamięci ofiar Zagłady?
Całkowiecie wierze w relacje kolegi ks. Adama. Kilkanascie lat temu, jeszcze za moich zejmańskich czasów, wywiązała się w mesie, podczas przejscia przez Kanał Sueski, dyskusja o tamtejszej sytuacji polityznej. Nasz statkowy doktor, mąż wtedy już 60-letni, spuentował swój pogłąd stwierdzeniem, że gdyby nie Hitler to mielibysmy w Polsce gorszemoże jeszce problemy z Żydami niż Arabowie.
Tenże sam Pan Doktor był najbardziej namiętnym pośród całej załogi oglądaczem filmów typu hard-porno, a przy innych okazjach zdarzało mu sie raczyc nas w mesie opowieściami o tym jak to przeprowadzał aborcje.
Pzdr

---
Piotr
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń