Czy Pasja jest odpowiednia dla młodzieży?

pon, 8 mar 2004, 11:55:19

Autor: Tomasz Terlikowski

"Pasja" Mela Gibsona została uznana przez Biuro ds. Filmu i Telewizji Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych za film wyłącznie dla widzów dorosłych. Wśród osób odpowiedzialnych za pracę z katolicką młodzieżą nie ma jednak zgody co do tego, czy dzieci i młodzież powinny ten film oglądać.

Nancy Longo z parafii św. Bernarda w Bellflower zaprowadziła już na przykład wycieczkę młodzieży na "Pasję", by ukazać im głębie miłości Chrystusa do nich. Jednak reakcje dzieci na film były różne. - Dzieciom, które mają kłopoty ze swoją wiarą film raczej zaszkodził niż pomógł - zaznaczyła Longo. - Jeśli nie rozumiesz życia i misji Chrystusa, nie możesz też zrozumieć jego ukrzyżowania - dodała.

David Lara - opiekun młodzieży z parafii św. Józefa Robotnika w Canoga Park podjął decyzję, że nie będzie propagował filmu wśród młodzieży, a także ich rodziców. - Nie sądzę, by ludzie wynieśli coś z tego filmu. Za wiele w nim krwi i przemocy. Ten typ graficznej przemocy nie powoduje, że stajemy się bardziej duchowi - podkreślił Lara.

W Polsce takich dyskusji na razie nie ma. Na pokazie filmowym, na którym byłem była wycieczka szkolna. Chłopcy zajęli się piciem alkoholu i wznoszeniem okrzyków: nieźle mu przyładował, dawaj, dawaj, w mordę go. Dziewczęta dzielnie im sekundowały.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2004030811551910